Varga Mihály szerint a miniszterelnök beszédéből megtudták, hogy válság van, és a folyamatok nem úgy alakulnak, ahogy a kormány tervezte, valamint azt is, hogy a kormány valamilyen előterjesztéssel készül, de ezt csak egy-másfél hónap múlva ismerhetik meg a parlamenti képviselők. „Ez maximális csalódás, de nyugodtan mondhatom azt is, hogy szégyen. Szégyen, ha egy ország miniszterelnöke ennyit tud mondani a parlament rendkívüli ülésén” – fogalmazott. Szerinte a most bejelentett intézkedésekből felesleges arra gondolni, hogy ettől a magyar gazdasági válság meg fog oldódni. „Itt nagyon sürgős, nagyon mély változásokra lenne szükség, hogy az ország ebből a kátyúból kikeveredjen” – tette hozzá.
Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy Magyarország összedőljön
Úgy vélte, a miniszterelnök olyan játékot folytat Magyarországgal, amelyet Jenga néven ismernek. „Ön egymás után húzza ki ebből a toronyból, amit Magyarországnak nevezünk, a különböző játékkockákat, és ma nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy ez a torony, amit Magyarországnak hívnak, összedőljön. Nem kellene megvárni, amíg valóban összedől” – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz tavaly ősszel a költségvetési vitában is azt mondta, hogy radikális adó- és járulékcsökkentésre van szükség, mert ez fogja a magyar gazdaság szekerét beindítani, ez ösztönzi a beruházást és a munkahelyteremtést, emellett pedig a gazdaságfejlesztés is elengedhetetlen.
Varga Mihály szerint szükség van az államháztartás konszolidálására is, be kell fagyasztani azokat az állami kiadásokat, amelyekre ebben a helyzetben nincsen szükség. A pénzügyminiszter autóvásárlására utalva hozzátette, hogy minden ilyen kiadást be kell fagyasztani. Arcátlannak nevezte, hogy a pénzügyminiszter ebben a helyzetben arról beszél, hogy mennyit spóroltak meg az autóvásárláson. Akkor egyből kettőt kellett volna venni, vagy ötöt – jegyezte meg. Kitért arra is, hogy például tavaly decemberben „fű alatt” 5 milliárd forintot adtak a baráti önkormányzatoknak.
A világgazdasági válság pluszlökés volt
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy Magyarország nem a világgazdasági válság miatt került nehéz helyzetbe, ez csak pluszlökés volt, az igazi ok, hogy a kormány az elmúlt években rossz gazdaság- és társadalompolitikát folytatott. Mint mondta, Magyarországon 2007 óta recesszió van, a kormány emelte az adókat és járulékokat, ezzel lehetetlen helyzetbe hozta a vállalkozásokat, közben a közvagyont privatizálta, és eladósították az országot. Kijelentette: mára az ország adósságcsapdába került, hiszen a potenciális gazdasági növekedés mélyen alatta van annak, mint amennyit az ország kamatokra fizet, vagyis hiába lesz jobb a világgazdaság helyzete, Magyarország akkor sem tud felzárkózni.
Több adósságot hozott össze a kormány, mint a Kádár-rendszer
Szerinte néhány év alatt a kormány több adósságot hozott össze az országnak, mint amennyi a Kádár-rendszer 40 éve alatt keletkezett, de még azt sem tudni, milyen következményei lesznek az elmúlt hónapokban az Európai Uniótól, a Nemzetközi Valutaalaptól, a Világbanktól és az Európai Beruházási Banktól felvett hiteleknek. Varga Mihály szerint a miniszterelnök téved, ha még mindig azt hiszi, hogy az IMF-hitel megoldotta az ország problémáját, mert ez csak saját politikai túléléséhez járult hozzá. A fideszes politikus szerint a miniszterelnöknek arról kellett volna inkább beszélnie, hogy az adósságcsapdából, ebből „az egyre inkább argentin típusú” helyzetből hogyan fog az ország kikeveredni, amikor nincsenek belső források, hogy a hiteleket törlesszük. Másrészt arról is beszélni kellett volna, hogy hol van az 2500 milliárd forintnyi uniós támogatás, amelyet az ország az utóbbi években kapott, mert ez a pénz nem látszik az országon, ami annyit jelent, hogy vagy rosszul költötték el, vagy eltűnt a korrupció csatornáin.
(MTI)