Veszélybe kerülhet a hazai gázellátás

Ha az ukránok teljesen elzárják az Európába irányuló gáz útját és továbbra is nagyon hideg lesz, nem szavatolható a hazai gázellátás biztonsága – ismerte el Molnár Csaba, az energiaügyi miniszter az egyik kormányközeli napilapnak. Az Fgsz Földgázszállító Zrt. szóvivője viszont azt közölte: emelkedett a nyomás a földgázvezetékben, Ukrajna felől a szerződésnek megfelelő mennyiségű orosz gáz érkezik Magyarországra. • Csökkent a Magyarországra érkező földgáz nyomása

MNO
2009. 01. 03. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság információi szerint hazánkba péntek óta kevesebb gáz érkezik, miután az ukrán szállító közölte, hogy 5 millió köbméterrel csökkentik a tranzitgáz mennyiségét. Az érkező orosz gáz nyomása pénteken már a szerződésben vállalt 47 bár alá esett. A lap úgy tudta: a nyomás azóta is folyamatosan csökken.

Lakatos Edina, az Fgsz Földgázszállító Zrt. szóvivőjének tájékoztatása szerint pénteken teljes mértékben beszállították a tervezett és szerződött földgázmennyiséget. Az ukrán földgázszállító cég visszaigazolta a szombatra Magyarország irányába szállítani kívánt földgázmennyiségeket. A szállítások jelenleg szerződésszerűen folynak.

A határnyomás értéke ugyanakkor még nem a szerződésnek megfelelő, de folyamatosan emelkedik. Értéke délelőtt 10 órakor 45 bar volt. Ukrajna szerződésben 47 bar feletti nyomással vállalta a földgáz továbbítását Magyarországra. Ha a földgáz nyomása csökken, az azt jelenti, hogy a szerződött mennyiség hosszabb idő alatt érkezik Magyarországra. A szóvivő tájékoztatása szerint a szombatra várható földgázfogyasztás 63-64 millió köbméter.

Kutas István, az E.ON Földgáz Trade Zrt. szóvivője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a cég a szerződés szerinti mennyiségben kapja az orosz földgázt. Hozzátette: a szakminiszter által pénteken említett szerződés szerinti, napi 37 millió köbméter földgázmennyiség döntő hányadát az E.ON nagykereskedő cége hozza be.

A Magyar Földgázszállító Zrt. tartalékai összességében meghaladják a 3 milliárd köbmétert, ami elvileg 2 hónapra elegendő, de a tárolókból kinyerhető napi gázmennyiség kevesebb, mint az ország fogyasztása.

Alternatívák után kutatnak

Közben az orosz Gazprom már egy Ukrajnát elkerülő, alternatív gázszállítási útvonalat keres Európába, hogy a későbbiekben ne alakulhasson ki hasonló helyzet. Az orosz energetikai cég vezérigazgató-helyettese a BBC-nek azt nyilatkozta: egy másik szállítási útvonal létesítése Európa érdeke is, hiszen Ukrajna megbízhatatlan partnernek bizonyul a gáztranzitban. Alexandr Medvegyev azt azonban tagadta, hogy a Gazprom szándékosan bocsátkozott harcba Ukrajnával.

Oroszország két vezeték építését tervezi: az Északi Áramlat a Balti-tengeren át futna a németországi Greifswaldba. A Déli Áramlat pedig a Fekete-tengeren át juttatna gázt Bulgáriába, onnan pedig kettéágazna Ausztria és Görögország felé. Ez utóbbit az unió által szorgalmazott Nabucco gázvezeték konkurensének tartják, amely Törökországtól Magyarországon áthaladva kötné össze Európát a közép-ázsiai földgázmezőkkel.

Gyurcsány Ferenc egyébként tavaly februárban írta alá Moszkvában a Déli Áramlat magyarországi szakaszáról szóló szerződést, a parlamenti pártokkal való előzetes egyeztetés nélkül. A külföldi és a belföldi bírálatok szerint Magyarország érdekeit inkább az uniós gázvezeték, a Nabucco megépítése szolgálná. A Déli Áramlat ugyanis tovább növeli hazánk orosz energiafüggőségét.

(hírTV, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.