A dokumentum „szerencsétlen dolognak” nevezi, hogy „a rendőrség és a bíróság egyébként jó együttműködését egy olyan rendőri vezetői nyilatkozat zavarja meg, amely szükségtelen és tartalmát tekintve is kifogásolható”. A közlemény utal arra, miszerint Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány a múlt héten a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén azt mondta – s ilyen értelmű nyilatkozatot a sajtóban is tett –, hogy a Marian Cozma veszprémi kézilabdázó „feltételezés szerinti gyilkosai” ellen azért adta ki késve a rendőrség az európai elfogatóparancsot, mert „a veszprémi városi bíróság bíráját a rendőrség órákon át nem tudta elérni”, a döntéshez nem találtak bírót.
A Veszprém Városi Bíróság a hétvégi ügyeleti beosztást minden esetben megküldi a megyei rendőr-főkapitányságnak és a városi kapitányságnak, illetőleg a megyei főügyészségnek, s a városi ügyészségnek is. Az ügyeleti beosztás tartalmazza a bíró nevét és elérhetőségét, így a vele való kapcsolat a nap bármely szakában felvehető – olvasható a bíróság közleményében. Annak, hogy az adott esetben a rendőrség ezt megkísérelte volna, nincs nyoma, a bíró telefonján ugyanis nem volt nem fogadott hívás – rögzíti a közlemény. Továbbá nem érkezett a rendőrségtől telefonhívás a megyei és városi bíróság éjjel-nappal működő porta- és telefonszolgálatára sem, ugyanakkor „több bírósági vezető mobilszáma is a rendőrhatóság rendelkezésére áll, de ezekre sem érkezett jelzés”.
A közlemény szerint a bíró a legelső jelzést arról, hogy európai elfogatóparancs kiadása szükséges, „az ügyeletes ügyésztől kapta február 8-án, 19 óra 20 perckor”. A bíró ezután felvette a kapcsolatot az ügyeletes ügyésszel és „az elfogatóparancs kiadása iránti intézkedés megtörtént” – áll a közleményben. A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság épülete egyébként mintegy 20 méternyire van csak a veszprémi városi bíróságétól, így bármelyik rendőr egy perc alatt elérhette volna a bírósági porta- és telefonszolgálatot – mondta Horváth György, a Veszprém Megyei Bíróság elnöke hétfőn az MTI-nek. Megjegyezte: a szolgálat riasztotta volna a bírót, ha esetleg „akadályoztatása miatt a rendőrségi hívást nem észlelte volna”.
Bencze József országos rendőrfőkapitány az üggyel kapcsolatban soron kívüli vizsgálatot rendelt el, ugyanis őt a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság illetékese informálta a körözés kiadásának körülményeiről. A vizsgálat még tart – közölte Beleznay Ágnes, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese hétfőn az MTI-vel, hozzátéve, hogy arról különben sem ők, hanem az ORFK szóvivői nyilatkozhatnak.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.