Gyurcsány 199 főre csökkentené a parlament létszámát

A kormány azt javasolja, hogy 386 helyett 199 fős legyen a parlament, a parlamenti képviselők tiszteletdíját rögzítsék a mindenkori átlagbér háromszorosában, szűnjön meg a számla nélküli költségtérítés, csökkenjen a felére az önkormányzati képviselők száma – mondta Gyurcsány Ferenc a vasárnapi soron kívüli kormányülés után tartott sajtótájékoztatón. A miniszterelnök beszélt arról is, hogy rendkívül aggasztó a háromszáz forint körüli euróárfolyam. • Összeesett a kormányszóvivő sajtótájékoztató közben +Képek• Fodor: Gesztusok kellenek, csak utána lehet tárgyalni

MNO
2009. 02. 01. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a vasárnapi soron kívüli kormányülés után tartott sajtótájékoztatón elmondta: javaslatuk szerint a 199 parlamenti képviselőből 176-ot listán, egy fordulóban, megyénként választanának meg, 23-at pedig a mandátumot nem eredményező megyei szavazatok alapján. A választás egyfordulós, arányos és olcsóbb lesz – tette hozzá. A kormányzati tervek szerint a parlamenti választásokon megmaradna az 5 százalékos választási, és az ötvenszázalékos érvényességi küszöb – tette hozzá a kormányfő. Közölte, az új szisztémával a mai kétfordulós választási rendszer 8 milliárd forintos költsége 4 milliárd forintra csökkenne.

Gyurcsány Ferenc tájékoztatása szerint a kormány arra is javaslatot tesz, hogy a parlamenti képviselők tiszteletdíja a mindenkori átlagbér háromszorosa legyen. Mint mondta, el kell fogadni, hogy a parlamenti képviselők felelőssége meghaladja az átlagemberekét. Azt is kezdeményezik – tette hozzá – hogy szűnjön meg a számla nélküli költségtérítés, számla alapján azonban továbbra is el lehetne számolni az utazás és a szállás költségeket. Nincs ok arra, hogy bármilyen különleges szabályok vonatkozzanak a parlamenti képviselőkre – hangoztatta.

Gyurcsány Ferenc kitért arra is: indítványozzák azt is, hogy a jelenlegi közel 26 ezer fős létszám helyett csökkenjen a felére az önkormányzati képviselők száma az országban. Ebbe beletartoznak a megyei és a fővárosi önkormányzati képviselők is – jegyezte meg. Kormányzat számítások szerint az alkotmányos intézményrendszer megújítása ciklusonként százmilliárd forintos megtakarítást eredményez.

A csomag bevezetésének határidejét firtató kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: 2009 elején lehet olyan ambíció, hogy már 2010-ben kevesebb legyen a parlament létszáma és arányosabb, olcsóbb legyen a választási rendszer. Kiemelte: a következő napokban ötpárti megbeszéléseket kezdeményeznek. Amivel szemben állunk nem egyszerűen költségvetési és növekedési kérdés, hanem az elmúlt 20 év uralkodó társadalmi, gazdasági modelljét érő nagy kihívás, amely miatt Magyarországon is másként kell csinálni egy sor dolgot – indokolta a miniszterelnök a kormány által kezdeményezett változtatásokat. Gyurcsány Ferenc közölte, hogy a kormány egyes tagjai a sajtótájékoztató után is folytatják az egyeztetéseket.

Aggasztó a 300 forint körüli euróárfolyam

Rendkívül aggasztó a háromszáz forint körüli euróárfolyam – közölte Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a magas árfolyamnak messze ható következményei lehetnek, hiszen a devizahiteleseknek 20-30 százalékkal nőtt meg a törlesztőrészletük. A miniszterelnök emlékeztetett: hétfőn egyeztet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) vezetőivel, szerdán pedig a kormány tárgyal arról, hogy miként lehet segíteni a bajba jutott devizahiteleseken. Mielőbb hiteles eurómentrend kell, és a lehető leggyorsabb bevezetés – mondta Gyurcsány Ferenc. Közölte: egyetért Szapáry Györggyel, a jegybank korábbi alelnökével, aki egy pénteki konferencián fogalmazott hasonlóan.

Az a reális, ha következő hónapokban széles körű egyeztetés mellett legkésőbb szeptember 30-ig elkészülhet az euró bevezetésének magyarországi forgatókönyve – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Kiemelte: először a csatlakozás folyamatáról kell egy kimunkált társadalmi-gazdasági programot adni, majd ennek keretében lehet meghatározni, hogy mikor kell belépni az „euró előszobájába”, az ERM-II. rendszerbe. „Én a lehető leggyorsabb, de teljesíthető és hiteles menetrend mellett vagyok” – fogalmazott a kormányfő, aki szerint az euróbevezetés nagyon fegyelmezett szociális, társadalmi és gazdasági program. A kormányfő kiemelte: Szlovéniában a kormány és az ellenzék megállapodott az euró bevezetésének programjában, és véget vetettek a szociális-társadalmi egymásra licitálásnak. „Magyarországon ez még csak remény” – tette hozzá.

A miniszterelnök szerint az elmúlt évek azt bizonyították, hogy különösen a két nagy párt ceruzája vastagabban fogott, amikor szociális-jóléti intézkedésekről volt szó. „Én 2006 óta arra törekszem, hogy ez megváltozzon, több kevesebb sikerrel, nem kevés küzdelemmel, de ebben én jó partner leszek” – mondta Gyurcsány Ferenc. „Ha mindenki csak népszerűt akar mondani a lakosságnak, akkor nem lesz eurónk soha” – szögezte le a kormányfő. Szerinte ha a politikusok nem tudnak nem tudnak nemet mondani az egyenként bármennyire jogosnak tűnő igényekre, amelyek összességében nem finanszírozhatóak, akkor nem lesz eurónk. „Azok támogassák az euró bevezetését, aki fegyelmezettek tudnak lenni, a fegyelemből nő ki az euró, nem pedig a szimpla, felszínes politikai akartból” – zárta végül a mondandóját Gyurcsány Ferenc.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.