A magyarországi bankok túl széles körben élnek az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségével, a szabályozást szigorítani kell ezen a téren, a bankok ugyanis ebből a szempontból túl erősek, az ügyfelek pedig túl gyengék – mondta Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő hétfőn a Parlamentben megbeszélést folytatott a pénzügyi szolgáltatások fogyasztóinak védelméről az érintett intézmények és szervezetek illetékeseivel. „Több segítséget várunk a bankoktól” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki szerint a megbeszélésen a résztvevők – többek között a bankszövetség, a versenyhivatal és a pénzügyi felügyelet felügyeleti tanácsának elnöke – nem vitatták az alapelveket.
Egyetértettek abban, hogy a jelenlegi gyakorlatot mielőbb módosítani kell, a részletekről azonban vita várható. A jogszabály módosítással az Országgyűlés a következő hetekben foglalkozhat. A banki üzleti szabályzatok szövegezésén változtatni, kell, mert még több diplomával rendelkezők számára is bonyolultak, illetve nehezen érthetőek – fogalmazott a miniszterelnök. A bankokkal még novemberben létrejött – a devizahitelesek fizetési könnyítéséről – megállapodás meghosszabbításáról is beszélt Gyurcsány Ferenc, aki elmondta, hogy decemberben még kevesen éltek ezzel a lehetőséggel, januárban azonban számuk már ezerre nőtt. Kifejtette: viszonylag nagy a bankok mozgástere a szerződések átalakítására, ha a bajba jutott ügyfél gyorsan, még 30 napon belül jelentkezik. Ha a nemfizetést követő 30. napon, vagy 90 napon túl jelentkezik az ügyfél, azzal megnehezíti a saját és a bank dolgát is – tette hozzá.
„Azt tanácsolom, javasolom valamennyi ügyfélnek ..., hogyha bajba kerül, ne görgesse maga előtt a bajt” – fogalmazott a miniszterelnök. Az MTI kérdésére kifejtette: a rövidtávú válságkezelő lépések mellett az államháztartás kiadási oldalának jelentős átalakítására, az újraelosztás mértékének csökkentésére, valamint az adó-, a szociális-, és a foglalkoztatási rendszer megújítására van szükség. Hozzátette: 1998 óta nincs átfogó államháztartást érintő reform, az utolsó tíz évben reformpangás volt Magyarországon, miközben 2001-2006 között nem fenntartható pályára került a gazdaság, Mind a kettővel szembe kell fordulni – mondta Gyurcsány Ferenc.
A forint is terítéken lesz
Gyurcsány Ferenc délután a jegybankban Veres János pénzügyminiszterrel és Simor András jegybankelnökkel konzultál arról, kellenek-e és milyen lépések a forint védelmének érdekében – válaszolta kérdésre a kormányfő, miután hétfőn megbeszélést folytatott a pénzügyi szolgáltatások fogyasztóinak védelméről a parlamentben.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: a jegybank elnökével megvitatják azt is, hogy az MNB elnöke szükségesnek tartja-e egyes lépésekben a kormány konkrét segítségét.
(MTI)