Több rendőr lesz az utcán Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és Miskolcon, a megyei rendőr-főkapitányság komplett cselekvési programot hirdetett meg a lakosság biztonságérzetének növelésére – mondta kedden sajtótájékoztatón a megyei rendőrfőkapitány Miskolcon.
Bár Borsod-Abaúj-Zemplén megye a rendőri munka területén, a számadatok tekintetében tavaly is az élmezőnyben zárt, a lakosság biztonságérzete növelése érdekében szükség van ezekre az intézkedésekre – mondta Vereckei Csaba. Hozzátette: meggyőződése, hogy a probléma „nem csak és kizárólag rendőrségi jellegű”, és nem lehet „csak rendőri eszközzel (...), gumibottal és bilinccsel orvosságot találni” a kérdésre. A rajtuk álló munkát és feladatot azonban a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban végre kell hajtani.
Ahhoz, hogy több rendőr legyen jelen a közterületeken, átcsoportosításokat végeznek a saját belső tartalékaikon belül, így olyan kollégák is teljesítenek majd az utcán szolgálatot, akiknek más a munkájuk. Például a kiképzőközpontban dolgozók vagy a beavatkozó alegység munkatársai – részletezte a főkapitány. Közölte: a Készenléti Rendőrséggel megerősítve több rendőrt lát majd a lakosság az utcán, a zéró tolerancia pedig mindenkire érvényes. „Eddig sem hunytunk szemet (...), nem a hozzáállás változott meg, hanem a lehetőség nőtt”.
Az ideiglenesen Miskolcra helyezett készenléti egység mellett a főkapitányság az egész megye területén tartós megoldásokra törekszik a közbiztonság érdekében. Példaként említette a költséges állományok átvizsgálását és esetleges felszámolását, mint a lovas járőrszolgálat, viszont a kutyás rendőrök számát megduplázná. Emellett szükség van a szervezeti áttekintésre, hogy minél több tiszthelyettes lehessen jelen az utcán – mondta. Hozzátette: a bűnmegelőzés területén a megye kistelepülésein élők számára fel kell éleszteni a Szomszédok Egymásért Mozgalmat, illetve a jelzőrendszer teljessé tételét is szorgalmazni kell.
Arról is beszámolt, hogy a Borsod megyei rendőr-főkapitányság kapta meg a fegyveres biztonsági őrség koordinálásának feladatát. Ez a munka már megkezdődött, jelenleg a jelentkezők kiválasztása történik, ez mintegy száz főt jelent. A részletek kapcsán elmondta: ők látják majd el az objektumok védelmét, így a most ott szolgálatot tevő képzett rendőrök szintén az utcán erősíthetik a szolgálatot. Az MTI kérdésére úgy válaszolt: konkrét létszámot a rendőri szolgálatot teljesítők emelésével kapcsolatban még nem tud, ez az átcsoportosítások után derül ki. A Készenléti Rendőrség kapcsán azt mondta: addig teljesítenek Miskolcon szolgálatot, amíg szükség van rá, vagy más feladatot nem kapnak.
Pénteken Pásztor Albert, Miskolc rendőrkapitánya egy sajtótájékoztatón arról beszélt: a decemberben és januárban Miskolcon történt valamennyi rablási „bűncselekmény elkövetője cigány származású volt”. Ezt követően az igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére Bencze József országos rendőrfőkapitány azonnali vizsgálatot rendelt el, és más beosztásba helyezte a főrendőrt. Vasárnapra kiderült, hogy mégis folytathatja eredeti munkáját Pásztor Albert. Hétfőn pedig arról született döntés, hogy megerősítik a rendőrséget Borsod megyében.
60 ezer rendőrre lenne szükség
Vissza kell állítani a Belügyminisztériumot, és meg kell erősíteni a rendőrséget, mert az egymás ellen vonuló gárdák helyett az államnak kell megvédenie állampolgárait – jelentette ki a Magyar Demokrata Fórum elnöke keddi, salgótarjáni sajtótájékoztatóján.
Dávid Ibolya ezt arra reagálva mondta el, hogy a megyei napilap híradása szerint a Győr-Moson-Sopron Megyei Cigány Érdekvédelmi Szövetség cigány önvédelmi gárda létrehozását tervezi. Az MDF azt javasolja, hogy állítsák vissza a Belügyminisztériumot, a rendért, a biztonságért első helyen felelős szaktárcát a szakapparátussal együtt – hangsúlyozta a párt elnöke.
Azt is javasolják, hogy a jelenlegi 45 ezer fős rendőrség létszámát 60 ezer főre növeljék, s hogy az 1990-es évek elején megindult rendőrőrsprogramot újraindítsák – tette hozzá. Ennek költségein a gazdasági válság kellős közepén sem lehet spórolni, hiszen minden befektetett forint sokszorosan térül meg a közbiztonságban, „és nem gárdákra, hanem a rendőrségre és az államra kell bízni a közbiztonságot, ennek feltételeit viszont meg kell teremtenie a kormánynak” – fejtette ki Dávid Ibolya.
(MTI)