A magyar állam nincs abban a helyzetben, hogy ennek a kérdésnek a 100 százalékát a saját maga terheként vigye tovább – fogalmazott a szakminiszter az MSZP Baloldali Tömörülés Platformjának zárt ülése előtt. Nagyon fontos dolog, hogy Magyarország belül maradjon a 3 százalékos államháztartási hiánycélon, tehát semmilyen olyan megoldás nem támogatható, amely veszélyezteti ezt – szögezte le a pénzügyminiszter. Veres János nem kívánta kommentálni azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a Pénzügyminisztérium nem támogatja a devizahitelek forinthitellé váltását. A minisztériumnál számolják azt, hogy mekkora költséggel járna a hitelek átváltása – tette hozzá. Mint mondta, megítélése szerint az eddig megjelent nyilatkozatok nem tértek ki ennek a kérdésnek az anyagi természetű következményeire, ha ezeket is megvizsgálják, akkor lehet majd az álláspontot kialakítani erről.
Arra a kérdésre, mekkora tételről lehet szó, azt mondta: a GDP több százalékát is elérheti hiányban. A magánszemélyeknél lévő, devizaalapon folyósított jelzáloghitelek értéke nagyjából 2600 milliárd forint, ha ehhez még hozzászámolják a szabad felhasználású hiteleket is, akkor ennek a duplájáról, nagyjából 5000 milliárd forintról van szó. Ezek után viszonylag könnyű számolni, hogy ez mivel járhat – jegyezte meg. Arra a kérdésre, mikor kerülhet a kormány elé az előterjesztés, a pénzügyminiszter közölte, egy nemrég felmerült kérdésről van szó, ennek a végigszámolása a hétvégén is folyik. Ha a számítások elkészültek, azt követően tudja a kormány megítélni, hogy a devizahitelek átváltása mivel járhat – mondta.
A még pénteken a távirati iroda birtokába került, a kormány számára készített előterjesztésből és szakértői dokumentumból az derült ki: a devizahitelek piaci árfolyamon történő forintosításának költsége éves szinten akár 263 milliárd forint többletkiadást is jelenthetne, állami segítség nélkül ennyivel emelkedne az érintettek terhe a legpesszimistább forgatókönyv szerint. A dokumentum leszögezi: ha a lakosság törlesztőrészleteinek emelkedését 30 százalékban maximalizálnák, akkor a többletteher negyedét fizetné a lakosság, az állam és a bank együtt pedig – a hitel futamideje alatt – évente hozzávetőleg 200 milliárd forintot. A kormányon belül folynak a háttérszámítások arról, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök újságíróknak szerdán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.