Az ezt lehetővé tevő keretmegállapodás megkötésére vonatkozó közbeszerzési eljárás a Microsoft- és a Novell-termékekről szólóval együtt, azzal teljesen egyenértékű módon jelenik meg. A felhívásban ugyanakkora – 12-12 milliárd forintos – keretösszeg szerepel. Baja Ferenc közlése szerint a döntés célja, hogy Magyarországon növekedjen a verseny, s a szakmai és a tudományos szervezetek esélyt és lehetőséget kapjanak arra, hogy összefogva más piaci szereplőkkel erősítsék a nyílt szabványokon alapuló gondolkodásmód, tevékenységek és társadalomszervezés elterjedését. A kormánybiztos reményei szerint a magyar informatikai piacban van olyan erő, hogy képes lesz valós szolgáltatási alternatívát nyújtani a zárt rendszerű, kódolt szoftverek szállítóival szemben.
Bódi Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára elmondta: az elmúlt öt évben komoly szakmai munka folyt e lehetőség megteremtéséért. 2004-ben állt fel a Szoftver Kompetencia Központ, ahol azt vizsgálták, mit lehet kihozni az ilyen típusú támogatási rendszerekből. A központ azonban mindössze egy évig működött. Jelenleg a kompetencia központ újraindításáról tárgyalnak a szabad szoftveres cégcsoportokkal annak érdekében, hogy e szoftverek hatékonyságának bemutatásával segítsék az átállást a közigazgatási szerveknél, a közoktatási intézményeknél – mondta a szakállamtitkár. Megjegyezte: a támogatási keretösszeg csak a licencekre vonatkozik, az átképzések költségeit az intézményeknek kell állniuk.
Bódi Gábor szerint az idei próbaév lesz, a kezdeményezésnek sokféle végeredménye lehet, elképzelhető, hogy nem sikerül élni a lehetőségekkel, de az is lehet, hogy nem remélt mértékben történnek meg a lehívások.
Keresztesi János, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke a döntést abból a szempontból tartja stratégiai jelentőségűnek, hogy végre Magyarországon is elindulhat egy olyan közösségformálás, amelyre eddig még nem volt lehetőség. Valamint megindulhat e területen a műhelymunka és a szakemberképzés is. A nyílt forráskódú szoftver olyan programot jelent, amelynek működése szabadon, bárki által megismerhető, tanulmányozható, felhasználható, fejleszthető, a fejlesztés pedig szabadon terjeszthető és továbbadható.
Mint ismert, még januárban jelezte három magyar tulajdonban álló, nyílt szabványú (Linux) szoftvertermékeket forgalmazó vállalat, hogy panasszal fordult az Európai Bizottság versenypolitikai biztosához a tervezett, a Microsoftot előnybe hozó szoftverközbeszerzés miatt.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.