14700 tisztet lőttek tarkón

A katyni tömegmészárlásról, a XX. század egyik legbrutálisabb politikai gyilkosság-sorozatáról nyílik kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyén, a Fekete Házban pénteken - tájékoztatott Medgyesi Konstantin, az intézmény sajtóreferene.

MNO
2009. 04. 02. 19:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A katyni gyilkosságoknak mintegy 22 ezer lengyel állampolgár esett áldozatul, a sok ezer katonatiszten kívül az oroszok megöltek 760 orvost, 1040 tanárt és több mint 100 jogászt is – mondta a Csongrád Megyei Lengyel Év keretében rendezett, május 18-ig látogatható tárlattal kapcsolatban a muzeológus.

A történeti kiállítóhely földszinti termeiben kifüggesztett több tucatnyi magyar és angol nyelvű tabló segítségével megérthető a lengyel tragédia, amely százezrek számára máig ható fájdalmat jelent. A tárlat rendezői számos fotó és korabeli dokumentum segítségével igyekeznek bemutatni a gyilkosságok előzményeit, a mészárlást, s a történtek visszhangját.

1940-ben a Szovjetunió belügyi népbiztosa Berija elkészítette Sztálinnak szánt indítványát, mely 14 ezer 700 lengyel katonatiszt és további 11 ezer állampolgár legyilkolásáról szólt. A vérengzések 1940. április 3-án kezdődtek és a börtönökben egészen őszig folytatódtak. A kivégzések halállisták alapján történtek, a foglyokat egyenként végezték ki, maroklőfegyverrel lőtték tarkón őket.

Külön tablók mutatják be a tömeggyilkosságok magyar vonatkozásait. Korompay Emánuel tartalékos százados, a Varsói Egyetem magyar lektora is ott veszítette életét. Ő szerkesztette az első lengyel-magyar szótárt. A második világháború kitörésekor Korompayt tartalékos lengyel századosként mozgósították és a keleti határvidéken esett szovjet fogságba, s végül Harkovban lőtték tömegsírba. A szintén magyar Orsós Ferenc patológus részt vett a tömegsírok vizsgálatában. A katyni jegyzőkönyv aláírásáért háborús bűnössé nyilvánították és halálra ítélték, de végül nem végezték ki.

A németek már 1941-ben és 1942-ben értesültek a tömeggyilkosságokról, de a hírek nyilvánosságra hozatalával vártak a számukra legkedvezőbb időpontig, s igyekeztek azt felhasználni saját propagandacéljaikra. A szabad világ politikai okokból elhallgatta a szovjet csapatok cselekedeteit, azonban az amerikai és angol titkosszolgálat már 1943-ban tudott a valódi elkövetők személyéről.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.