193 képviselő igenje kell Bajnai Gordon megválasztásához

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel szembeni bizalmatlansági indítványról és az új miniszterelnök, Bajnai Gordon megválasztásáról dönt jövő heti, egynapos ülésén az Országgyűlés. A parlament szavaz a képviselői költségtérítéssel kapcsolatos, Seres Mária magánszemély által kezdeményezett országos népszavazás elrendeléséről is.

MNO
2009. 04. 12. 6:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-frakció tagjai által benyújtott határozati javaslat egyetlen mondatból áll: „Az Országgyűlés a miniszterelnökkel szemben bizalmatlanságát fejezi ki, egyben Bajnai György Gordont miniszterelnökké megválasztja.” A napirendi pont tárgyalásakor először Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Bajnai Gordon kormányfőjelölt mond beszédet egyórás időkeretben, amelyhez két körben, először 20-20, majd 10-10 percben szólhatnak hozzá a frakciók. A két kört az elsőként jelentkezett független képviselő, Herényi Károly felszólalása szakítja meg tíz percben. A vitában elhangzottakra a miniszterelnök-jelölt 15 percben válaszol. Ezután döntenek az országgyűlési határozati javaslatról, amelyhez a megválasztott képviselők több mint felének – azaz 193 képviselőnek – az igen szavazata szükséges. Bajnai Gordon – megválasztása esetén – ünnepélyesen leteszi a miniszterelnöki esküt, és aláírja az esküokmányt.

Az Országgyűlés hétfőn határoz a képviselői költségtérítéssel kapcsolatos, Seres Mária magánszemély által kezdeményezett országos népszavazás elrendeléséről. A kezdeményezés szerint az országgyűlési képviselőknek csak bizonylattal alátámasztott, elszámolható kiadásai után járna költségtérítés. A kérdésben legkevesebb 525 ezer hiteles aláírás gyűlt össze. A törvény szerint a referendum kiírásához 200 ezer hiteles aláírásra van szükség. Az országos népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezésről a parlamentnek – kötelező népszavazás esetén – a bejelentéstől számított 15 napon belül kell döntenie, mérlegelés nélkül. A népszavazás időpontját a köztársasági elnök tűzi ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.