Dunaferr: nemet mondanak a 32 órás munkahétre

Körülbelül 700 fős létszámcsökkentésre készül a Dunaferr, de ebből csak 300 főt bocsátanak el, mert a többiek kölcsönzött munkaerőként dolgoztak, vagy korengedményes nyugdíjra jogosultak. A szakszervezet nem fogadja el a vállalat által szükségesnek tartott 32 órás munkahetet, a tárgyalások ezért megrekedtek. A Dunaferr esetleges bedőlése 80 ezer munkahelyet sodorhat veszélybe.

MNO
2009. 04. 29. 18:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beharangozott 32 órás munkahét azt jelentette volna, hogy az októberben vállalt 20 százalékos juttatáscsökkentés után újabb 20 százalékos elvonást kellett volna elfogadniuk a munkavállalóknak. De megnyirbálták volna a műszakpótlékokat is. A menedzsment, az ukrán Valerij Naumenkó vezérigazgató ezután jelentette be: a körülbelül 8000 főt foglalkoztató vasműnél 700 fővel akarja csökkenteni a létszámot. Ebből 100-120 fő kölcsönzött munkaerőként dolgozik a Dunaferrnél, további több mint 250 főnek pedig felajánlják a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét.

Mucsi Zoltán, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a hírTV-nek elmondta, hogy a sajtóban április hó közepén kiadott közlemény azt sugallta, hogy az elbocsátásokra azért van szükség, mert a szakszervezetek nem fogadták el a 32 órás munkahetet. Ez a szakszervezet hitelrontását jelenti – tette hozzá a szakszervezeti elnök.

A Dunaferr viszont a Hír Televízióhoz eljuttatott nyilatkozatában a megrendelések 50-60 százalékos visszaesésével indokolta a döntést. A vállalat veszteségei 2009 első 3 hónapjában 15 milliárd forintra rúgtak. A kormánytól már tavaly ősszel kértek segítséget egy 9 milliárd forintos hitelcsomaghoz.

Borbély Zoltán, a Dunaferr Dunai Vasmű Részvénytársaság Központi Üzemi Tanácsának felügyelőbizottsági tagja elmondta, hogy elkezdtek lobbizni a kormánynál, hogy a Dunaferr valamilyen pénzügyi segítséget kapjon. Ez a folyamat gyakorlatilag a mai napig nem zárult le – tette hozzá.

A Dunaferr a térség egyik legjelentősebb foglalkoztatója. Ha bedől, a beszállítókkal és szerződéses partnerekkel együtt további 80 ezer munkahely kerülhet veszélybe.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.