Értelmiségi hadüzenet a posztmodernitásnak

Nyakunkon a gazdasági, a szociális, a politikai és számos más válság is, lassan már elveszítünk minden fogódzópontot. A kor nehézségei támpontot, kérdései válaszokat követelnek; ilyen kapaszkodót kíván nyújtani egy frissen megjelent tanulmánykötet Apokaliptika és posztmodernitás címmel.

2009. 04. 03. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön látott napvilágot a mindennapjaink válságjelenségeiről szóló legújabb tanulmányfüzér, az Apokaliptika és posztmodernitás. A könyv címét egy lassan két éve tartó, hasonló című szabadegyetemi előadássorozat szülte. A főváros I. kerületének művelődési házában és a piliscsabai Szent Vince Szakkollégiumban zajló tudományos párbeszédek most értek egy kötetté – fogalmazott a hófehér borítójú, de „tartalmában fekete-fehér” könyv bemutatóján Őze Sándor társszerkesztő, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) történésze.

A könyv címének aktualitását éppen a csütörtökön zárult G20-csúcshoz kapcsolódó történések adják, a gazdasági hatalmasságok tárgyalását az ökológiai és társadalmi robbanásra figyelmeztető tiltakozó megmozdulások szegélyezik. A kötetben számos vallási felekezet és megannyi tudományág képviselői írnak mintegy tucatnyi tanulmányban – felkínálva az MTA, a KSH, a PPKE és a Károli-egyetem gondolkodóinak tudástárát.

A konzervativizmus védekezésre kényszerül

Az Apokaliptika és posztmodernitás kezdő tanulmányai – Ocskay Gyula, Szombath Attila, Czakó István és Hankovszky Tamás tollából – ama koraújkorban csírázó feszültségre világítanak rá, hogy a konzervativizmus állandó védekezésre kényszerül a „felvilágosult posztmodern” gondolkodással szemben. Az európai iszlám kérdéseit boncolgató Tüske László-tanulmányt napjaink egyik vezető közgazdászának, Bogár Lászlónak értekezése követi, aki világos szavakkal beszél a globális világ és a helyi erők jogi, gazdasági és politikai érvényesülési harcáról. A tanulmánysor zárórészében – soroljuk ide ezúttal a demográfiát is – természettudósok írnak a hazánkon belüli népesedési súlypont-áthelyeződésről éppúgy, mint a környezetmegtartás égető problematikájáról. Ez utóbbit Gadó György Pál – Al Gore fő „tolmácsolója”, egyben nagy kritikusa – tálalja, aki arra a következtetésre jut: nem lesz elég „csak egy kicsivel kevesebbet” tankolni. Schweitzer Ferenc felvetése szerint a Tisza XIX. századi állapotának visszaállítása őrizheti meg számunkra az Alföld alatti hatalmas vízkészleteket. Hetesi Zsolt „a Föld utolsó órájáról” tudósít – ha idáig nem talált az olvasó apokaliptikát, e helyütt meglelheti.

„Ki kell dolgozni a kapitalizmus rendszerkritikáját”

A tudományos előadásokat számos grafikon és táblázat teszi még érthetőbbé. A Barankovics Alapítvány szárnyai alatt megjelent kiadvány kikerülhetetlen olvasmány azok számára, akik az előadásokról lemaradtak, vagy csak tájékozódni szeretnének jelen világunk összevisszaságában, melyet a könyv utószava így indokol: „Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi magyarországi helyzetben (erkölcsi, pénzügyi, gazdasági, társadalmi válság idején) a kiadvány témája még aktuálisabb, mint valaha. Úgy gondoljuk, a huszadik század, a kétpólusú világ és a liberális kapitalizmus elmúltával lehetőség nyílik egy emberségesebb világ létrejöttéhez is. A kialakuló új világban a civilizáció, a kultúra és az identitás egyik legfontosabb hordozója továbbra is még mindig a keresztény vallás, és a (…) keresztény tanítások alapján Magyarországon is ki kell dolgozni, és határozottan képviselni a kapitalizmus átfogó rendszerkritikáját. A tét óriási. A játéknak sokak szerint a végéhez közeledünk. Megkaptuk a lehetőséget a változásra? A Föld, Európa, Magyarország, közösségeink és családjaink utolsó esélye ez?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.