Havi 30 ezer forintot vehet el a családoktól a kormány + Videó

Akár havonta 30 ezer forint kieséssel is számolhat egy átlagos család az MSZP csomagjának tervezett intézkedései miatt – mondta Harrach Péter, a KDNP alelnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. • A családok nélkülözésétől nem lesz gazdag az ország

MNO
2009. 04. 16. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Orbán-kormány egykori szociális és családügyi minisztere arról beszélt, hogy a szocialisták tervei között szerepel a gyes és a gyed visszametszése egy-egy évvel, a családi pótlék befagyasztása, az otthonszerzési támogatás és a kamattámogatás megnyirbálása, a 13. havi bér megszüntetése, a távhő-kompenzáció elvétele és az áfa növelése is. Mint mondta, egy átlagos, lakótelepen élő kétgyermekes család esetében – ahol a két szülő közalkalmazott, és jövedelmük nettó 100 ezer forint körül van – a tervezett intézkedések miatt havonta körülbelül 30 ezer forint eshet ki.



Harrach Péter azzal számolt, hogy a 13. havi bér megszűnése 16-17 ezer forint kiesést jelent a két szülőnél, az áfanövekedés 6-800 forintot, a családi pótlék befagyasztása 1500-1600 forintot, a távhőkompenzáció pedig 5000 forintot. Emellett érintheti a családot a szocpol és kamattámogatás visszavonása is, ha otthonteremtésben gondolkodnak – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a Fidesz és a KDNP csak olyan válságkezelést tud elfogadni, ami a jövőt nem rombolja. Szerinte azonban most „egyszempontú döntések” fenyegetik a magyar családokat, Bajnai Gordon ugyanis az üzleti világból jött, így számára csak a közgazdasági szempontok léteznek. „A miniszterelnök szélárnyékban élt és él most is, ez magyarázza talán, hogy érzéketlen az emberi sorsok iránt” – jegyezte meg.

Harrach ugyanakkor úgy vélte, hogy ez nem Bajnai-csomag, hanem egy MSZP-s csomag, az MSZP-nek pedig tudnia kellene, hogy Magyarország nem csupán egy cég, hanem itt emberek is élnek. A KDNP-s politikus hangsúlyozta, hogy a gyed és a gyes idejének lerövidítése gyermekellenes intézkedés, hiszen a gyerekeknek az a jó, ha két-három évet az édesanyjuk mellett vannak, és ugyan az élet produkál olyan helyzeteket, amikor ezt nem lehet megtenni, de intézményesen nem helyes ezt elősegíteni. Szerinte a gyed az a támogatási forma, ami a leginkább segíti a gyermekvállalási kedvet. Hangsúlyozta, hogy a családi pótlék befagyasztása a nagycsaládosokat érinti súlyosan, sok családot, pedig átlök a szegénységi küszöbön. Kitért arra is, hogy az Orbán-kormányról sokszor elmondják, hogy nem emelte a családi pótlékot, holott, akkor volt kiegészítő családi pótlék és adókedvezmény is.

Ezzel szemben szerinte a Gyurcsány-kormány mindent összevont családi pótlék címén, és éppen azt a réteget késztette gyermekszülésre, ahol ezzel nincs probléma. A felmérések szerint ugyanis a 8 általánost el nem végzettek között a legmagasabb a gyermekvállalási kedv, ott három gyermek az átlag, míg a teljes lakosság körében 1,3, a középiskolát végzettek körében pedig csak 1,1. Harrach Péter úgy vélte, hogy ahol a gyermekvállalási kedv úgyis nagy, ott a nevelésre kellene ösztönözni, mert ott nem a gyermekszülés a probléma, hanem a gyermekek felnevelése.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.