Az, hogy nyolc általános iskolai végzettséggel és kétszer negyvenórás szakképzés után 334 közmunkás jelenik meg a magyar kórházakban, „leértékeli az egészségügyet, leértékeli a szakmát, olyan mértékben devalválja az ápolási hivatást, amit soha nem gondoltunk volna” – fogalmazott Mikola sajtótájékoztatón. Mint mondta, az ápolási munka hivatás, amihez nem elegendő a kétszer negyvenórás szakképzés, és nem elég e feladat ellátásához az általános iskolai végzettség, nem elég e feladat technikai elvégzése.
Székely Tamás egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint az egészségügyi ágazat szakemberhiányát pótolják részben azok a közfoglalkoztatási pályázatok, amelyek keretében regisztrált álláskeresőket részesítenek képzésben, majd foglalkoztatnak a magyarországi kórházakban. Ötvennyolc kórház küldte vissza a kérdőívet, összesen 960 szakdolgozói igényt jelezve – közölte.
A Fidesz szerint az egészségügy humánerőforrás-problémájának megoldásához két fontos dolgot kellene tenni. Egyrészt – mondta Mikola – vissza kell állítani a gyógyítás presztízsét és a gyógyítás iránti közbizalmat, azt, „amit az egészségügyi reform ámokfutása során két elhíresült miniszter, Molnár Lajos és Horváth Ágnes alapjaiban megrendített”. Másrészt – hangsúlyozta – szükség lenne az egészségügy bérhelyzetének rendezésére, hiszen ma megalázó bérek vannak az ágazatban. Mint mondta, a napokban rezidens orvosokkal tárgyalt, akik elmondták: 90 ezer forint a havi fizetésük, és az ügyeletért – amit el kell látniuk, mert nincs elég orvos – 300-500 forint közötti összeget kapnak. Mikola szerint ez megalázó összeg, hiszen például egy mosógépszerelő kiszállási díja 3000-3500 forint körül van. „Ezt nem lehet tovább tűrni, nem lehet tovább viselni” – fogalmazott.
A Fidesz politikusa az egészségügy humánerőforrás-gondjait ismertetve elmondta: szakorvosok tucatjai vándorolnak el az országból vagy vállalnak részmunkát külföldön. A háziorvosi állások közül 25-30 tartósan betöltetlen, s a háziorvosok átlagéletkora jelenleg 58 év; 250 védőnői körzetben nincs védőnő, míg 170 ezer végzett ápolónő közül mára 98 ezren maradtak a szakmában. Nagy gond – jegyezte meg –, hogy bizonyos egészségügyi szakmák elnéptelenednek.
(MTI)