Szabó Máté emlékeztetett, az ombudsmani rendszer átalakításával kapcsolatban többször javasolta a gyermekjogi és egészségügyi biztosi intézmény felállítását. A közben kialakult gazdasági válság azonban szűkösséget hozott a közszférában. A válság idején – mint mondta – mindenkinek gondolkodnia kell azon, hogyan tudja a saját területén a forrásait hatékonyabban felhasználni. „Itt áll Magyarország a pénzügyi, gazdasági és hitelválság közepén a lyukas nadrággal és felmutatja azt a biztosi rendszert, ami sehol nincs a világon, és a legdrágább és a legpazarlóbb” – fogalmazott az általános ombudsman.
Mint kifejtette, különbséget kell tenni a parlament által választott és a neki felelős országgyűlési biztosok és az ombudsmanok között. Szabó Máté szerint már attól olcsóbb a rendszer, ha nem tartanak négy biztost miniszteri rangban. Azt mondta, érdemes elgondolkozni azon felvetésről, hogy a jelenlegi rendszer helyett egy országgyűlési biztos működne a tematikus helyetteseivel, akik között át tudja strukturálni a forrásokat az adott kihívások alapján.
Megengedheti-e magának Magyarország most, hogy negyven ember foglalkozzon környezetvédelemmel és egy-kettő a válsággal, valamint annak következményeivel – tette fel a kérdést Szabó Máté. Az általános ombudsman szerint ezekről a kérdésekről beszélni kellene, de – mint mondta – úgy látja, hogy a javaslatával kapcsolatban nincs vitakészség. Szabó Máté kitért arra is, hogy kisebbségi ombudsman mint országgyűlési biztos sehol nincs a világon, ezt a tevékenységet általában helyettes ombudsmanként végzik. „Akkor én megkérdezem, ez az önállóság mit hozott a kisebbségek számára?”
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.