Totális elutasítást kapott a felsőoktatásról szóló előterjesztés

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is elutasítja és felháborítónak tartja a nemzetközi felsőoktatási intézményekről szóló törvényjavaslatot – ezt a két szervezet vezetője mondta csütörtökön. A tömörülések a Felsőoktatási Kerekasztalon tárgyalnának a javaslatról. Mindeközben Komárom-Esztergom megye közgyűlése is elítéli a felsőoktatás szétzilálását. • KDNP: magyarellenes a felsőoktatási törvényjavaslat

MNO
2009. 04. 30. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke felháborítónak nevezte az előterjesztést. Magyar Bálint javaslata arról szól, hogy mindenféle kontroll nélkül érkezhetnek külföldi felsőoktatási intézmények Magyarországra – mondta. Kifejtette: azzal, hogy a külföldi oktatók számára nem kellene munkavállalási engedélyt váltani, nem lenne semmiféle munkaügyi kontroll. Kifogásolta még, hogy ezen intézmények alapításához nem lenne szükség a Magyar Akkreditációs Bizottság által kiadott akkreditációra, így az oktatók tudományos fokozatát sem ellenőrizné senki. Elutasította azt is, hogy a külföldi diákok után járjon a magyar állami normatíva. Elfogadhatatlan válság idején egy olyan törvényjavaslatot beterjeszteni, ami arról szól, hogy külföldi diákok a magyar állam pénzén tanuljanak – közölte a hallgatói szervezet vezetője. Megjegyezte: mielőtt a kormány döntést hoz, ki kellene kérnie az érintett szakmai szervezetek véleményét. Miskolczi Norbert arra számít, hogy a kérdésről a Felsőoktatási Kerekasztal ülésén tárgyalnak majd a közeli jövőben.

Kis Papp László, az FDSZ elnöke elmondta: a javaslat magyar oktatók álláshelyeit veszélyezteti azzal, hogy munkavállalási engedély nélkül engednék tanítani a külföldi oktatókat. Hozzátette: az ellen természetesen nincs kifogásuk, hogy miként eddig, a jövőben is működhessenek magyar egyetemeken külföldi szakok. Elmondta: csatlakoztak a rektori konferencia e témában megfogalmazott tiltakozó nyilatkozatához, amelyet eljuttattak az oktatási tárca vezetőjének. Emellett az FDSZ kezdeményezte a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács és a Felsőoktatási Kerekasztal összehívását is.

A törvényjavaslatot három szabad demokrata és egy szocialista képviselő nyújtotta be. Magyar Bálint (SZDSZ) az előterjesztők nevében korábban elmondta: nemzetközi jellegű felsőoktatási intézmény az az egyetem, illetve főiskola lehetne, ahol a beiratkozott hallgatók és oktatók éves átlagban legalább 30 százalékban nem magyar állampolgárok. Ilyen intézményt külföldi állam és külföldi jogi személyiséggel rendelkező szervezet is alapíthatna.

A tervezet szerint amennyiben egy államilag elismert felsőoktatási intézmény megfelel a vonatkozó feltételeknek, átalakulhatna nemzetközi jellegű intézménnyé. Ugyanakkor ha a beiratkozott hallgatók vagy oktatók három egymást követő éven keresztül éves átlagban kevesebb, mint 30 százalékban nem magyar állampolgárok, az intézmény elveszíti nemzetközi jellegét, s nemzetközi jellegének állami elismerését vissza kell vonni. A jogszabály alapján az ilyen intézményekben a külföldiek oktatási, tudományos vagy művészeti munkavégzésekor munkavállalási engedélyre nem lenne szükség. A javaslatot kedden általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának szocialista és szabad demokrata többsége. Hiller István szerdán azt mondta, hogy nem lát veszélyt a javaslatban, s a magyar egyetemeken a magyar diákok államilag finanszírozott helyeit semmi nem veszélyezteti.

A tervezetet az ellenzék elutasítja, Hoffmann Rózsa KDNP-s képviselő magyarellenes lépésnek nevezte a javaslatot. Azt mondta: a magyar felsőoktatás – elsősorban személyi – körülményeit kellene javítani a versenyképesség érdekében, és nem arra volna szükség, hogy külföldi egyetemek telepedjenek Magyarországra. Az elmúlt négy évben ugyanis megnégyszereződött a hallgatói létszám, miközben az oktatói létszám stagnált.

Komárom-Esztergom megye közgyűlése is elítéli a felsőoktatás szétzilálását

Komárom-Esztergom megye közgyűlése is elítéli a felsőoktatás szétzilálását és arra kéri az oktatási és kulturális minisztert, hogy ne támogassa a felsőoktatási törvény SZDSZ kezdeményezte módosítását – erről csütörtöki ülésén fogadott el határozatot a megyei közgyűlés. Az elképzelés tipikus megvalósítása lenne annak az SZDSZ-es forgatókönyvnek, mely a magyarországi társadalmi reprodukciós folyamat valamennyi stratégiai rendszerét a globalizáció alá rendelné, és a globalizáció totális uralmát biztosító ideológia fogalomkészletét felhasználva hajtja végre támadását a magyar nemzet erőforrásainak megszerzése érdekében – írta előterjesztésében Völner Pál (Fidesz).

A közgyűlés határozata felszólítja Komárom-Esztergom megye képviselőit, hogy ne szavazzák meg a felsőoktatási törvény módosítását, valamint a törvény módosítása elleni tiltakozásra hívja fel a megyei önkormányzatokat. A közgyűlés elnöke érvelésében rámutatott, hogy a magyar felsőoktatási piacon megjelenő külföldi tulajdonú egyetemek a magyar adófizetők pénzéből finanszíroznák képzési költségeiket, és a csökkenő állami normatíva miatt eladósított magyar intézmények hallgatóit különféle kedvezményekkel csábítanák magukhoz. Ez pedig pár éven belül a magyar felsőoktatás megszűnését idézheti elő.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.