Szakértői kormány definíció szerint nem létezik, így ez a mostani Bajnai-kormány sem szakértői kabinet – mondta el Giró-Szász András politológus. Nyilvánvalóan nem lehet a korábban hangoztatott elveket közvetíteni – utalt Giró-Szász Oszkó Péter pénzügyminiszter esetére. Véleménye szerint egy tárcát nem lehet úgy irányítani, mint egy bankot, így az úgynevezett szakértők komoly kihívásokkal kénytelenek szembenézni. A szocialisták azt látták be, hogy Gyurcsánnyal még a látszatát sem tudják kelteni a válságkezelésnek – tette hozzá. „Abban reménykedtek, a válsággal eltakarják a korábbi kormányzati teljesítményt.” A jelenlegi miniszterelnök nem tekinthető kívülállónak, Bajnai tudja, jelenlegi pozíciója az MSZP-től függ – hívta föl a figyelmet a szakértő. Giró-Szász szerint kommunikációs trükknek tekinthető Bajnai kijelentése arról, hogy neki nincsenek politikai ambíciói. „Bajnai valószínűleg azért mondott egyéves vállalási időt, hogy a szocialista politikusokkal ne kerüljön komoly konfliktusba” – tette hozzá. A Bajnai-kormány azért jött létre, mert a szocialisták nem voltak felkészülve a választásokra – hívta föl a figyelmet Giró-Szász. A szocialista párton belül egyik erőcsoportnak sem kell attól tartania, hogy Bajnai veszélybe sodorja őket, így a miniszterelnök folyamatos egyeztetésre kényszerül – mondta Giró-Szász.
„Kiadáscsökkentés a fő cél”
A Bajnai-kormány létrejöttének egyik oka, hogy a korábbi kormány mozgástere leszűkült, kiadáscsökkentő intézkedéseket kellett hozni, nem lehetett növelni az állami kiadásokat – állapította meg Lakner Zoltán politológus. Az MSZP támogatottsága régóta nagyon alacsony volt, 2009 márciusára jutott el Gyurcsány Ferenc oda, hogy már nem lehetett folytatnia – tette hozzá. Lakner úgy vélte, a mostani kormány fő feladata a kiadáscsökkentés. Új miniszterelnök személyére azért is volt szükség, hogy a szabad demokraták odaálljanak a korábbi kisebbségi kormány mellé – hívta föl a figyelmet a szakértő. „Bajnai egy konkrét politikai feladat elvégzésével van elfoglalva, amit párttársai támogatnak.” Lakner szerint Gyurcsány és az MSZP emberei ott vannak a kormányban, így igazándiból teljesen szakértői kormányról nem beszélhetünk. Az előre hozott választás kapcsán kifejtette, hogy az MSZP-n belüli viták akörül forognak, hogy esetleg feljebb tudnak jönni a támogatásuk tekintetében és akkor írják ki a voksolást, vagy még ennél is mélyebbre zuhanhatnak, és ezt megelőzendő legyen választás.
Konszolidáció jöhet 2010 után?
A mostani kormány brit mintára szakértőkkel megerősített szocialista kabinet – mondta Kiszelly Zoltán politológus. „Válsághelyzetben és politikai patthelyzet esetén van szükség szakértőkre” – hívta föl a figyelmet. Az MSZP legnagyobb problémája azzal volt, hogy újra megnyerték a választásokat és nem tudták az ígéreteiket betartani, nem rendelkeztek jövőképpel sem – mutatott rá a politológus. A jobboldalon mára kialakult egy egységes politikai szervezet – mondta el Kiszelly. A politológus szerint pontosan tudjuk, hogyan lehetne az alrendszereket megváltoztatni, de ezt gazdasági-politikai okokból blokkolják. 1994 után újra van esély, hogy egy párt szerezzen abszolút többséget, így elkövetkezhet egy konszolidáció – hangsúlyozta Kiszelly. „Ha a szakértői javaslatok mögött nincs jövőkép, nagyon nehéz lesz végrehajtani azokat.”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.