Bencze: A tulajdon védelme a tulajdonos és az állam feladata

Idejét múlt az államnak az a fajta paternalista felfogása, amely szerint „majd az állam mindent megold” – jelentette ki Bencze József csütörtökön egy konferencián. Az országos rendőrfőkapitány szerint törvényes keretek között a tulajdonos feladata is védeni értékeit.

MNO
2009. 05. 21. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paradigmaváltásra van szükség a köz- és magánbiztonság felfogásában, szakítani kell a rendfenntartásban tovább élő konzervativizmussal – mondta az országos rendőrfőkapitány Budapesten egy konferencián csütörtökön. A tulajdon védelme a tulajdonos és az állam feladata – mondta Bencze József a Szabványokkal a bűnmegelőzésért elnevezésű szakmai rendezvényen. Idejét múlt az államnak az a fajta paternalista felfogása, amely szerint „majd az állam mindent megold”. A közbiztonság és a magánbiztonság feladatai ma már szétválnak és munkamegosztás alakul ki. Saját érdekkörében, törvényes keretek között a tulajdonos feladata is védeni értékeit – fejtette ki a főkapitány.

Egy ciklus alatt

Kacziba Antal nyugalmazott rendőr altábornagy előadásában azt hangsúlyozta: a nemzeti érdekű rendészeti stratégia minisztérium előtt fekvő tervezetéről konszenzust kellene kialakítaniuk a pártoknak. A koncepció kettős nyomtávú kriminálpolitikát hordoz, ami a politikai váltógazdaság körülményei között is stabilitást eredményezhet. A társadalmi problémák túlmutatnak a kormányzati ciklusokon, „nincs olyan kormány, amely egy ciklus alatt rendet tud csinálni” – mondta a rendvédelmi szakember. A közbiztonság kollektív társadalmi termék: állami és önkormányzati szervek, tulajdonosok, polgárok, civil szervezetek és magánbiztonsági szolgálatok közösen állítják elő – tette hozzá Kacziba Antal.

Megállapította: a rendőrség ma már nem az a mindenható szerv, amely önmagában biztonságot teremthet mindenkinek. A kollektív rendfenntartásban mindenki a maga gazdasági érdekeinek és hatalmi helyzetének megfelelően veszi ki a részét. Bizonyos tulajdoni formák működtetése többletköltségekkel jár. Könnyen belátható például az, hogy egy esküvői rendezvénynek, vagy egy kiskert művelésének a biztonsági kockázata és költségei nem ugyanazok, mint egy focimeccsé vagy egy banké. Ez utóbbiak biztonsági költségeit nem lehet a közzel megfizettetni, ez mind közgazdaságilag, mind erkölcsileg elfogadhatatlan – mondta Kacziba Antal.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.