Klánok és klónok I.

Szociológiai értelemben a társadalmak legkisebb alkotóelemei a családok. A helyhez köthető közösségekben pedig a legerősebb családok a klánok. A klánok olyan érdekcsoportok is egyben, amelyeknek az átlagosnál jóval hatékonyabb az érdekérvényesítő képességük. A klánoknak a társadalom működésében szerteágazó a szerepük. Léteznek olyanok, amelyeknek csápjai elsősorban a gazdaság működését hálózzák körbe, másoké meg például a politikai szférába hatolnak be, s mint ahogyan a gazdaság és a politika összefügg egymással, e csápok is keresztül-kasul átjárják e szférákat.

Magyar Nemzet
2009. 05. 23. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon idesorolható a sötét diktatúrában gyökerező Apró–Dobrev, illetve a szerényebb adottságokkal rendelkező Gyurcsány család összekapcsolódásával kialakult, immár történelmi távlatokat is magáénak tudó Apró–Gyurcsány klán, amely működésének feltérképezése egyelőre a jobboldali újságírók feladata. A klán ereje előtt a balliberális véleményformáló értelmiség színe-java ugyanis már idejekorán behódolt. Szolgalelkű magyar és külföldi médiaguruk, szépírók, filmrendezők, szociológusok, filozófusok, gazdasági szakértők s a többiek álltak sorba „kézcsókra” az arra alkalmas pillanatokban. Minden bizonnyal eljön az a pillanat, amikor történészek tárják majd fel azt, hogy a XX–XXI. század magyar társadalmának életére hogyan nyomja-nyomta rá bélyegét e klán működése.

Az Apró–Gyurcsány klán ténykedése „értékteremtő” minta lett a balliberális oldalon. Az MSZP és az ideológiai ellentéteket aprópénzre váltó SZDSZ köpönyege alól olyan Gyurcsány-klónok bújtak elő, akikre a bukás után minden félelem nélkül rá lehetett bízni a kormányzást, mert az erős külföldi érdekeknek megfelelő, illetve az ország további lepusztításához vezető útról biztosan nem térnek le. Ilyen klón például Bajnai Gordon, aki gazdaságpolitikai elképzeléseit képletesen szólva az anyatejjel szívta magába, majd a vagyonképzés sajátságos formáit maga fejlesztette tovább.

A Magyar Nemzet szombati írásának főszereplője a közfigyelem homlokterébe mostanság került másik Gyurcsány-klón, Oszkó Péter, akit munkájának szakbarbáraként a köznyelv némi szójátékkal Offshore Péternek becéz. Oszkó külső karakterjegyeit tekintve hasonlít némileg Gyurcsányra, de láthatóan ezzel nem elégszik meg. Bajnaihoz hasonlóan ő is a „közös értékek” embere, a balliberális klánok és értelmiségi elit megegyezése következtében nem véletlenül kerülhetett az új kormányba nagy hatalmú pénzügyminiszterként – írja szombati számában a Magyar Nemzet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.