A nemzetközi közösség esetleges afganisztáni kudarcára figyelmeztet szerkesztőségünkhöz is eljuttatott elemzésében Tálas Péter, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai és Védelmi Kutatóintézetének igazgatója.
2009 márciusában két főszereplő – az Egyesült Államok és a NATO – is közreadta az afganisztáni helyzettel kapcsolatos értékelését, illetve új Afganisztán-stratégiáját. Bár „Az intézményközi politikai csoport fehér könyve az Egyesült Államok Afganisztán- és Pakisztán-politikájáról”, illetve a NATO „Afghanistan Report 2009” című dokumentumok számos hasznos gondolatot és ötletet tartalmaznak, korántsem biztos, hogy elkerülhetővé teszik a nemzetközi közösség afganisztáni kudarcát – figyelmeztet elemzésében Tálas Péter.
„Temetőmítoszok” (Graveyard Myths) című, március végi írásában Peter Bergen, a terrorizmus és az al-Kaida neves szakértője joggal tiltakozik a britek, a szovjetek és az amerikaiak afganisztáni háborúinak összehasonlítása ellen. Írásának végső mondanivalója, hogy szemben a britekkel és a szovjetekkel az Egyesült Államok és a NATO megnyerheti a 2001 óta folyó afganisztáni háborút. Tálas úgy véli: „Bergen túl optimista”.
A biztonságpolitikiai szakértő szerint négy kulcsfontosságú területen kellene egyidejűleg látványos és gyors eredményeket elérnie az afganisztáni nemzetközi koalíciónak. Ezek a biztonság, a segélyezés és fejlesztés, a kábítószer-termelés és a regionális hatalmi ellentétek problémájának megoldása. E problémák mindegyike önmagában is meghaladja a főszereplők képességeit – teszi hozzá.
Egyre több katona, egyre kisebb ellenőrzött terület
Forrás: ZMNE Stratégiai Védelmi Kutatóintézet
Az afganisztáni biztonsági helyzet romlását nem csupán a koalíciós erők katonai veszteségeinek elmúlt évekbeli látványos növekedése jelzi (2005-ben 131, 2006-ban 191, 2007-ben 232, 2008-ban 294, 2009 első négy hónapjában pedig minden eddiginél több, 96 halálos áldozat), hanem az a tény is, hogy 2005 óta jelentősen bővültek az országnak azok a területrészei, melyeken állandónak tekinthető a Pakisztánból rendszeres utánpótlással rendelkező, önmagukat újjászervező kormányellenes erők katonai jelenléte – sorolja a tényeket Tálas.
Az ICOS nemzetközi válságelemző központ „Harc Kabulért: a tálib előrenyomulás” (Struggle for Kabul: The Taliban Advance) című elemzése szerint 2007 novemberében az ország területének 54, 2008 novemberében viszont már 72 százalékát lehetett ilyennek tekinteni. Ezzel párhuzamosan nemcsak a központi kormányzat által egyértelműen uralt területek nagysága szűkült le (a 2007. novemberi 8-ról 2008 novemberére 7 százalékra), hanem azoké a területeké is (38-ról 21 százalékra), ahol a kormányellenes erőknek csupán gyenge katonai jelenléte a jellemző. Mindeközben – 2005 júliusa és 2009 áprilisa között – az ISAF (Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők) létszáma 9685-ről 58 390-re, vagyis több mint hatszorosára emelkedett, így a 32 ezer ISAF-on kívüli amerikai katonával együtt a nemzetközi erők létszáma ma már megközelíti a 85 ezret.
A 83 730 fős afgán nemzeti hadsereg (ANA) ma még igen távol áll attól, hogy önállóan vezessen és hajtson végre komolyabb hadműveleteket. A hivatalosan 82 ezer főt számláló afgán nemzeti rendőrség (ANP) pedig számos elemző szerint csupán papíron létezik – érvel Tálas.
Nehézzé és bizonytalanná teszi a nemzetközi közösség katonai céljainak pontos definiálását az is, hogy míg az afganisztáni koalíció egyes tagjai (például az Egyesült Államok, Kanada, Hollandia, Lengyelország és újabban Franciaország) vállalják a tálibokkal való fegyveres harcot, mások (köztük Németország, Olaszország, Spanyolország) csak azzal a feltétellel engedik katonáik részvételét az afganisztáni misszióban, ha azok nem kerülnek harcérintkezésbe a tálib partizánokkal. Ez utóbbi országok katonái hivatalosan az ország segélyezését és fejlesztését hivatottak elősegíteni, jóllehet – mint tudjuk – ez nem kimondottan katonai feladat.