A fővárosban mintegy tízezer háztartás tervezi elhagyni a Főtáv rendszerét, ami – ha folytatódik ez a tendencia – katasztrofális következményekkel járhat; a főváros azonnali beavatkozást vár a kormánytól – mondta Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester pénteki sajtótájékoztatóján.
A főpolgármester szerint előfordulhat, hogy „dominószerűen” omlik össze a Főtáv rendszere, mivel az azt elhagyók miatt folyamatosan növekszik a távfűtés ára: ha csak a fővárosi fogyasztók 5 százaléka, vagyis 12 ezer lakás lépne ki a rendszerből, akkor a bent maradók számlája éves szinten 13 ezer forinttal növekedne, de 30 százalékos leválásnál már évi 105 ezer forint lenne a díjtöbblet – közölte.
Demszky Gábor szerint ezért a jelenlegi, 18 százalékos áfakulcs 5 százalékra való csökkentésére van szükség, és arra, hogy ez legalább 2-3 évig így maradjon. Mint ismert, a Fidesz és a KDNP már többször javasolta a távhő áfájának 5 százalékra történő csökkentését; a parlament asztalán jelenleg is ott fekszik a fideszes és KDNP-s képviselők által benyújtott közös javaslat.
Az 5 százalékos áfakulcs bevezetése azt jelentené, hogy évente mintegy 30 ezer forinttal csökkenne egy átlagos fővárosi lakás távfűtési számlája – tette hozzá. A főpolgármester kitért arra, hogy az áfacsökkentés az államnak mintegy 16 milliárd forintnyi adóbevétel-kiesést jelentene, amit máshonnan kellene előteremteni, de mint érvelt, a távfűtés megmentésénél nemcsak anyagi, hanem környezetvédelmi szempontokat is figyelembe kell venni. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a távfűtés „bedőlése” 6 százalékkal, vagyis kétmillió tonnával növelné meg Magyarország szén-dioxid-kibocsátását.
(MTI)