Mesterházy Attila meggyőződése szerint a Bajnai-kormány kitart 2010-ig, és a következő miniszterelnök-jelöltről 2009 végén, 2010 elején kell döntenie a pártnak. Azért kell az alelnök szerint csak a legutolsó pillanatban megnevezni a jelöltet, mert addigra a jövő évi költségvetés elfogadásával lezárul az az időszak, amely a válságkezelés szempontjából meghatározó. Hozzátette: az a fontos, hogy ne zavarja meg a válságkezelő program végrehajtását a miniszterelnök-jelölt kiválasztásának folyamata. Az európai parlamenti választások kilátásairól nem mondott konkrét számot, csupán annyit: mindent megtesznek azért, hogy – adott körülmények között – a lehető legjobb eredményt érjék el.
Hozzáfűzte: most egy a várakozásaiknál gyengébb szereplés sem szabad, hogy átrendeződést okozzon a párton belül, hiszen az vállalt programjuk időveszteség nélküli végigvitelét is megnehezítheti. Ez pedig nem szolgálja a nemzet érdekét – mondta. „Nem lehet kéthavonta tisztújítást tartani, hiszen ha egy párt állandóan csak saját magával foglalkozik, akkor el fogja veszíteni vonzóképességét” – hangsúlyozta.
Az MSZP-frakció hétfőn az SZDSZ-szel együtt biztosítani tudja a többséget a Bajnai-kormány első két javaslatához, a 2009-es adójogszabályok és a nyugdíjrendszert érintő változások elfogadásához – közölte Mesterházy Attila. A 2010-es adótörvények kapcsán annyit mondott csupán, hogy elkezdődött az egyeztetés arról. A szocialista politikus szerint a parlamenti frakcióban jelenleg „mindenkin nagy a nyomás, nehéz feldolgoznunk, hogy a világválság miatt megint mi kényszerültünk rá arra, hogy az embereket negatívan érintő döntéseket hozzunk”. „A képviselők hangulata érthetően nem rózsás, de felelősen viselkednek, tudják, ez az ország érdeke” – fogalmazott.
Az elmúlt évek hibáit firtató kérdésre a frakcióvezető elmondta: a kiadáscsökkentésre és a reformokra vonatkozó 2006-os döntésekbe bele volt kódolva, hogy a kormány és a párt támogatottsága csökkeni fog. Mesterházy a párt által elkövetett hibák közé sorolta, hogy a kommunikáció nem volt elég hatékony, vagyis hogy több esetben nem tudták elmagyarázni az embereknek, mit miért tettek, és annak mi lesz az eredménye. Sok esetben a kormány úgy hozott meg döntéseket, hogy a frakció nem érezte sajátjának a döntést, mert a döntés-előkészítés folyamatába nem voltak kellőképpen bevonva a frakció munkacsoportjai – mondta a hibákról szólva. Hozzátette: ezért frakcióvezetőként most azt kérte Bajnai Gordon miniszterelnöktől, hogy nagyon szoros partneri együttműködés legyen a frakcióval, azaz minden ponton vonják be a képviselőket a munkába.
Mesterházy szerint az MSZP több dolgot tehet azért, hogy kitörjön jelenlegi népszerűtlen helyzetéből: a pártnak végre kell hajtania a kormány által meghirdetett programot; az MSZP-nek csapatban, szorosan összezárva kell dolgoznia; meg kell fogalmazni, mit gondol a magyar baloldal a válság utáni világról, hogy jövőkép-alternatívát tudjon adni Magyarországnak. A válságkezelő intézkedésekről szólva azt mondta: a válságkezelés szükséges, de nem elégséges feltétele a kiadáscsökkentés, emellett minden erejükkel a munkahelymegőrzésre, a foglalkoztatásbővítésére, a gazdaság dinamizálására, továbbá a válság negatív társadalmi hatásainak mérséklésére kell koncentrálniuk. A válságkezelő intézkedéseknél az MSZP-frakció elvi elvárást fogalmazott meg: legyen arányos a közteherviselés, és ne legyen kivétel – közölte. Az adófizetők pénzéből gazdálkodó szervezeteknek, az állami és önkormányzati vállalatoknak példát kell mutatniuk áldozatvállalásból. Azon cégektől pedig, amelyek állami támogatásban részesülnek a válság miatt, meg kell követelni az önkorlátozást. Ahol ezt automatikusan nem tartják szem előtt, ott a törvény erejével kell kényszeríteni ezt – fűzte hozzá.
A holokauszttagadásról szóló szocialista alkotmánymódosítási tervről azt mondta: az MSZP álláspontja egyértelmű, a holokauszttagadás bűn, de az is az, ha valaki a kommunizmus által elkövetett bűnöket tagadja. A frakcióvezető szerint van olyan erős már a magyar demokrácia, hogy a manapság megtapasztalható aggasztó társadalmi jelenségek közepette kimondjuk, az emberi méltósághoz fűződő jogot ma határozottabban kell védeni – fejtette ki. Mesterházy elmondta: nem ragaszkodnak saját törvényjavaslatuk elfogadásához, ha van jobb elképzelés, amely ugyanazt az eredményt éri el, mint a szocialista kezdeményezés, akkor azt meg fogják fontolni. Az MSZP-nek az ügy a fontos – hangsúlyozta. Az MSZP-frakció a jövő héten dönt arról, hogy milyen javaslatot nyújt be a parlamentnek a képviselők költségtérítésének új szabályozására – közölte. Kiemelte: olyan, kétharmados többséget igénylő indítványt szeretnének készíteni, amelyik kiválthatja az ügyben kezdeményezett népszavazást. A célunk, hogy a képviselőkre ugyanolyan szabályok vonatkozzanak, mint bármely más állampolgárra – tette hozzá.
Csak a hatalmat mentik
Magyarországon nem a gazdasági válság kezelése folyik, hanem az MSZP politikai válságának a kezelése, aminek az árát megint a magyar emberekkel akarják megfizettetni – reagált közleményében Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. Mint írta, nem ahhoz kérnek áldozatvállalást, hogy a magyar gazdaságot mentsék meg, hanem ahhoz, hogy az MSZP politikai hatalmát mentsék át. A Gyurcsány–Bajnai-korszak árát fizetik meg az emberek az újabb MSZP-s csomaggal. Ettől a csomagtól azonban a helyzet csak rosszabb lesz – hangsúlyozta. Az MSZP–SZDSZ-kormány a reménytelenség kormánya. A szocialisták folytatják a hazudozást, a trükközést, a felelősség áthárítását, és jön az újabb és újabb megszorítás – tette hozzá.
(MTI/OS)