Mint elmondta, Szent István király 1009-ben, a Veszprém megyei Sóly faluban kelt adománylevelében birtokokat adományozott Szent Mihály veszprémi egyházának, s az okiratban említik név szerint a négy megyét, illetőleg négy települést: Fehérvárt, Kolont, Veszprémet és Visegrádot. Az ezer évvel ezelőtti királyi okirat a legkorábbi bizonyítéka annak, hogy a magyar közigazgatás alapegységei, a megyék története az államalapítás időszakára nyúlik vissza – tette hozzá a megyegyűlés elnöke.
Tájékoztatása szerint a négy megye önkormányzata úgy határozott, hogy ezeréves jubileumukat Szent István ajándéklevele kibocsátásának színhelyén, Sólyban millenniumi emléknappal ünneplik meg május 23-án. Fejér, Pest, Veszprém és Zala megye az Árpád-kori templomban tartandó istentisztelet után ünnepi közgyűlést tart, majd a templom aljzatában emlékurnát helyeznek el – közölte Lasztovicza Jenő, hozzátéve, hogy a négy megyei elnök a templomkertben fát ültet majd.
Az egész napos ünnepségsorozatot Mádl Ferenc volt köztársasági elnök nyitja meg, ünnepi köszöntőt mond Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek, Hermann István, a Veszprém Megyei Levéltár igazgatója pedig bemutatja az ezeréves királyi oklevelet – mondta a közgyűlési elnök. Kitért arra, hogy Sólyban egész nap kulturális műsorokkal várják majd az érdeklődőket; fotókiállítás, képzőművészeti és helytörténeti tárlat nyílik, továbbá hadtörténeti és fegyverbemutatót is tartanak. Bemutatják az ősi magyar jurtákat, az eseményen részt vesznek íjászok is, a Bakonyerdő a hazám című műsorban pedig egyszerre kétszáz népi táncos és népzenész lép fel.
Lasztovicza Jenő hangsúlyozta, hogy a millenniumi emléknapon hitet tesznek a megyék létjogosultsága mellett, s határozatba foglalják: „minden eszközzel arra törekednek, hogy a megye lakóinak érdekét szolgáló döntésekkel a megyerendszer létjogosultságát megerősítsék”. Talabér Márta, a Veszprém Megyei Közgyűlés alelnöke elmondta, hogy az emléknap után, október végéig számos programot rendeznek az ezeréves megye ünneplésére.
Ezeket elsősorban a várak köré szervezik: tíz Veszprém megyei várban – például Csobáncon, Nagyvázsonyban, Somlón, Sümegen, Szigligeten, Pápán, Várpalotán és Veszprémben – lesznek rangos kulturális események, történelmi vigasságok és hadijátékok, lovagi tornák. A megyeszékhelyen június 13-án nyitják meg a herendi porcelán történetét bemutató kiállítást, Szépség, érték, elegancia – Hungarikum az ezeréves megyéből címmel. Veszprém megye 30 millió forintot fordít a jubileumi ünnepségekre.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.