Konzultáljon a köztévékkel a médiahatóság, mielőtt dönt a két országos kereskedelmi televízió koncessziós díjának csökkentéséről – ezt kérte az egyik testületi tag tájékoztatása szerint a Magyar Televízió (MTV) Közalapítvány kuratóriumának elnöksége. A szerdai ülésen egyhangúlag elfogadott határozat emlékeztet arra: „a döntés befolyásolja a köztelevíziók gazdálkodásának kiszámíthatóságát”; egyben felkérik Czeglédi László kuratóriumi elnököt, hogy a lehető legrövidebb időn belül, levélben tárja érveiket az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke elé. Kedden Majtényi László elnök úgy nyilatkozott az MTI-nek: várhatóan jövő heti ülésén dönt az ügyben az ORTT, amely korábban kétszer már elutasította a két társaság díjcsökkentési kérelmét. Ezek sajtóértesülések szerint körülbelül felére mérsékelték volna a két társaság által fizetendő summát. Az egyik testületi tag ezzel szemben azt indítványozta: 3,5 százalékra változtassák az RTL Klub és a TV2 által fizetendő summát; ez azt jelentené, hogy tavaly – a hatályos szerződésükben szereplő 1,8-1,9 milliárd forintos éves díj helyett – az RTL Klub 1 milliárd 250 milliót, a TV2 pedig 930 millió körüli összeget fizetett volna. Az RTL Klub díja a digitalizáció céljait szolgálja, míg a TV2-ének 70 százalékát a Magyar Televízió, a fennmaradó részt a Duna Televízió kapja.
„Ez az épület a magyar adófizetőknek 115 milliárd forintjukba került. Beruházó: Wallis. Vezérigazgató: Bajnai Gordon (2000-2005). A pénz végállomása: Ciprus” – ezzel a szöveggel állítottak fel egy táblát a sajtótájékoztatón, az új székház előtt a Fidesz és a KDNP elnökségi tagjai.
Az említettek az új épületbe meghirdetett első kuratóriumi elnökségi ülés előtt megismételték a székházberuházás módjával és a szerződés nyilvánosságra hozatalának elmaradásával, valamint a cég külföldi tulajdonlásával kapcsolatos kifogásaikat. Szabó László (Fidesz) elnökségi tag arról beszélt: a negyven esztendőre szóló szerződés ideje alatt az Állami Számvevőszék tavaly nyári becslése szerint 115 milliárd forintjába kerül az MTV-nek a bérlet, ám a végösszeg – például az euróban kikötött összeg és az árfolyam-ingadozás miatt – „teljességgel kiszámíthatatlan”. Noha ezt adóforintokból fizetik ki, két év alatt sem sikerült elérni, hogy a szerződések nyilvánosak legyenek – mondta.
Balogh László (KDNP) elnökhelyettes – hangsúlyozva, hogy az előző, Fidesz delegálta tagok nélkül működő, „csonka” kuratóriumban ő volt az egyetlen, aki a székházbérleti szerződés ellen szavazott – kijelentette: a végül elfogadott banki konstrukcióban az MTV saját maga is megépíthette volna az ingatlant, és akkor a hitelek visszafizetése után saját tulajdonában maradt volna az épület. Közpénzről, a privatizációs szervezet által értékesített területről van szó, „Magyarországon élünk, elvárható lett volna, hogy forintban kössék meg a bérleti szerződést”, ha már ezt a formát választották – tette hozzá, megjegyezve, hogy az építő és működtető társaságban közvetlenül és indirekt módon is egy ciprusi cég a tulajdonos.
A sajtótájékoztatón megjelent szocialista delegáltak közül Czeglédi László MSZP-s kuratóriumi elnök arról beszélt: a beruházásra még nemzedékek lesznek büszkék, és maga is a nyilvánosság híve, de a székházszerződés közzététele „a másik féltől is függ”. Hangsúlyozta: nem lehet két-három évre székházbérleti szerződést kötni, a bérleti díj nem haladja meg az átlagos bérleti díjat; az ingatlan „saját” voltával kapcsolatban azt emelte ki, hogy a nagy cégek zöme sem tulajdonosa székházának. „Több mint ötvenéves álom vált valóra, hogy van egy székháza a Magyar Televíziónak” – mondta Czeglédi László kuratóriumi elnök, megemlítve: három-négy évvel késett az építkezés, amelynek révén harmincnál is több telephelyről költöztek egy épületbe a részlegek. A ciprusi cégről annyit mondott: az egy közvetett tulajdonos, ő az ügyben dokumentumokat nem látott. „Úgy tudom, hogy az offshore cég tulajdonosai magyar állampolgárok, akik itt adóznak a jövedelmük után” – jelentette ki.
Pákozdy Zsolt, a projektet irányító Millenniumi Média Kft. ügyvezető igazgatója – aki már a sajtótájékoztató elején megjelent a helyszínen – annyit közölt az MTI érdeklődésére: „már mindent nyilvánosságra hoztunk, ami a szerződésnek lényegi eleme”, egyébként az elhangzottakra a nap folyamán közleményben reagálnak.
(mti)