Schmitt: Hiányoznak az országnak a külföldön maradt fiatalok

Schmitt Pál szerint manapság a külföldön tanuló magyar diákok közül sokan nem jönnek vissza Magyarországra, ami nagy veszteség a család mellett az országnak is. A Fidesz európai parlamenti (EP-) listavezetője erről fiataloknak beszélt pénteken, Budapesten. Szájer József ugyanitt elmondta: az EU-csatlakozásunkat követő öt évben több olyan elvárás sem teljesült, ami hazánk számára fontos lett volna. • Navracsics: Magyarország 7 év alatt 15 évet zuhant vissza + Képriport

MNO
2009. 05. 22. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió (EU) fiataloknak szóló diákcsereprogramjai gyakorta egyirányú utcát jelentenek Magyarországnak, hiszen egyrészt kevesen jönnek hozzánk az EU-ból tanulni, másrészt viszont tőlünk sokan mennek külföldi egyetemekre, ám sokan tanulmányaik után kint is maradnak – mondta Schmitt Pál a Fidesz ifjúsági tagozata és a Konrad Adenauer Alapítvány közös rendezvényén.

A politikus szerint ez nagy veszteség nemcsak a családnak, de az országnak is, hiszen ezek a fiatalok a megszerzett tudást, tapasztalatot külföldön hasznosítják. Hozzátette: óvodától a diplomáig csaknem 200 ezer euróba kerül egy gyermek taníttatása. Mint mondta, egy olyan országban, amely nem bővelkedik természeti kincsekben, s amely maximum a mezőgazdaságában, a vízkészletében, a turizmusában bízhat, a fiatalok távozása pótolhatatlan hiány okoz.

Ennek kapcsán a Fidesz EP-listavezetője emlékeztetett Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök szavaira, aki Schmitt Pál szavai szerint egy alkalommal – látván, hogy húszszázalékos munkanélküliség van a fiatalok körében – azt jelentette ki, hogy ha nem tudnak elhelyezkedni, akkor elmehetnek külföldre.

Az Európai Unióban már túlléptünk azon, hogy csak gazdasági érdekekről beszéljünk – mondta –, hiszen ma már az értékek Európájáról kell beszélnünk. Így a tudás, a tanulás, a kultúra, a kulturális örökség, a diákok mobilitása, az egyetemek és iskolák minősége a meghatározó.

A tudás, a tanulás kapcsán a politikus úgy vélekedett, nem lehetünk nagyon büszkék a magyar fiatalok tudására, hiszen matematikában, olvasásban, szövegértésben, kommunikációban, helyzetfelismerésben nagyon gyengék, az európai átlag alattiak vagyunk.

Elgondolkoztató problémának nevezte, hogy a magyar oktatási intézmények – a nemzetközi rangsorok alapján – nagyon elmaradnak külföldi versenytársaiktól. Az oktatás gondjai között említette azt is, hogy nálunk az iskolák egy részét bezárják, a pedagógusok szerepét pedig „eljelentéktelenítik”.

Schmitt Pál emlékeztetett arra, hogy öt évvel ezelőtt örömmel fogadták be Magyarországot Európába, ám az elmúlt öt év – mint mondta – nem úgy alakult, „ahogyan terveztük”. Öt évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy fel fogunk zárkózni Európához az élet minden területén, ám az akkori zászlóshajóból sereghajtókká váltunk szinte minden területen – vélekedett. Schmitt Pál szavai szerint az EU-ban nem is értik, hogy mi történt velünk.

Több elvárás sem teljesült

A Magyarország EU-csatlakozását követő elmúlt öt évben több olyan elvárás nem teljesült, ami hazánk számára fontos lett volna – mondta Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője pénteken. Magyarország számára specifikus kérdés a határon túl élő magyarok ügye, ám az unió a gyakorlatban kevéssé tudja a kisebbségi jogokat érvényesíteni – mondta az EPP-ED alelnöke. Hozzátette: a másik, amiben az EU „nem igazán adott segítséget számunka”, az alapvető szabadságjogok kérdése volt.

Magyarország számára a kisebbségi jogok kérdése azért érzékeny terület, mert az ország nemzeti lakosságának több mint egyharmad része a határokon kívül él – mondta a Fidesz EP-listájának második helyezettje. A politikus példaként a kolozsvári egyetemen történtekre emlékeztetett, amikor két magyar oktató magyar nyelven kitett egy táblát az egyetemen s ezért elbocsátották őket. Közölte: ilyen ügyekben az EU nem bizonyult hatékonynak.

Az alapvető szabadságjogok kérdéséről Szájer József azt mondta: Magyarországon a demokrácia súlyos deficitjét mutatta akkor, amikor a kormányzati hatalom mindent megtett annak érdekékben, hogy akadályozza az emberek szabad véleménynyilvánítását. Hangsúlyozta: olyan alapvető szabadságjogokról van szó mint a szólásszabadság, és a gyülekezésnek a szabadsága. Ebben súlyos sérelmek történtek 2006 októberében, de hasonló történt akkor is, amikor a hatalom kordonokkal vette körül a Kossuth teret, hogy ezzel megakadályozza az emberek szabad véleménynyilvánítását. Ezekben a helyzetekben az EU „nem igazán adott segítséget számunkra, amikor ez ellen felemelhette volna a szavát”, igaz – tette hozzá –, amit saját keretei között megtehetett, azt megtette.

Szájer József – a magyar és külföldi fiatalok előtt tartott előadásában – kitért az EU-csatlakozás előtt, a csatlakozással kapcsolatos magyar félelmekre is. Kifejtette: azoknak a kelet-közép-európai országoknak, amelyek nem önként választották, hogy a Szovjetunió kötelékébe tartozzanak – és húsz évvel ezelőtt visszanyerték szuverenitásukat –, egy újabb szövetséghez tartozás lehetősége komoly dilemmát jelentett. Emlékeztetett: Magyarországon ezt a dilemmát egy népszavazás döntötte el. Úgy vélte azonban, túlzottak voltak az olyan az aggályok – mint például –, hogy túlzottan erős az EU, sok mindenbe beleszól, túlságosan beleavatkozik az emberek életébe.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.