A szabad demokrata politikus cáfolta azokat a híreket, miszerint már eldöntött tény lenne a BKV-tarifák drágulása az áfa emelése miatt. Emlékeztetett rá: néhány éve már volt példa arra, hogy az évközi áfaemelést nem hárították tovább a fogyasztókra. A főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a cégek idei üzleti tervét még nem fogadta el az önkormányzat. Ezért nagy felelőtlenség az, hogy „össze-vissza” nyilatkozatok jelennek meg ez ügyben. Rámutatott, hogy az áfa növekedése önmagában még nem jelenti azt, hogy drágulnak a tarifák.
A cégek költségvetésének jelentős részét, így például a munkabéreket ugyanis nem érinti az áfa emelése. Ezzel együtt megvizsgálják az áfaemelés esetleges hatását a közszolgáltatási díjakra. Ennek során figyelemmel lesznek a lakosság terhelhetőségére is. Ahol lehet, ott a cégekkel „lenyeletik” az áfaemelést – mondta a várospolitikus.
A távirati iroda információi szerint a BKV igazgatósága két alternatívát javasol. Az egyik esetben a jegyek, bérletek nettó ára nem változna, csak az új áfakulccsal történne a bruttósítás. Az áfa 20-ról 25 százalékra emelése a teljes, bruttó árak mintegy 4,7 százalékos emelkedését jelenti. Eszerint öt forintra kerekítve a végleges árat, egyszerűen továbbhárítanák az áfát azzal, hogy az egyenes hatása a kormány áfaemelésének.
Az áremelések miatt csökken az eladott jegy, bérlet mennyisége, s mivel a nettó árak változatlanok, a csökkenő darabszám kevesebb árbevételt jelent a BKV-nak. Az igazgatóság másik alternatívája 7–7,2 százalékos tarifaemelést tart szükségesnek azért, hogy a darabszámcsökkenés miatti árbevétel-kiesést ellensúlyozzák. A BKV mindkét javaslatát a főpolgármesteri kabinet elé terjesztik, s a városvezetés döntésétől függően kerülhet valamelyik alternatíva a közgyűlés elé.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.