A korrupció a betegség, a „kiszámítható állam” a gyógyszer

A gazdasági válság hatásaként felerősödhet, de hosszabb távon akár csökkenhet is a korrupció Magyarországon Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint, aki pénteken Pécsett arról is beszélt, hogy a korrupcióval szemben hatékony eszköz a kiszámítható állam.

MNO
2009. 06. 05. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A gazdasági válságnak egyértelműen erősítő hatása van a korrupcióra nézve, hiszen vannak területek, amelyeken e jelenség éppen a pénzhiány, a szűkösség miatt jelentkezik. Másrészt azonban idővel gyengülhet is, mert a piaci feltételrendszer megváltozásával a hagyományos hálózatok összetörnek, s a korrupció már nem jár előnnyel bizonyos területeken, így a lakóparképítésben, belterület eladásában, pályázatok megszerzésében” – mondta Kovács Árpád egy e témájú konferencián tartott előadásában.

Az ÁSZ elnöke rámutatott: a korrupciót Magyarországon az államszervezet kiszámíthatatlan működése generálja. Az állami költségvetési politikára jellemző, hogy az egyik évben jelentősen túlköltekezik különböző fejlesztésekkel, magántőke bevonásával indított úgynevezett ppp-programokkal, autópálya-építésekkel, a következő évben pedig e programokat törlik a büdzséből. Mindez azt a helyzetet teremti, hogy a megbízásokra számító és eszközök vásárlásába befektető, alkalmazottaik számát bővítő vállalkozók mindent meg fognak ragadni a csökkenő megrendelések elnyeréséért.

A korrupció másik forrása a privatizáció

Kovács Árpád szerint a másik korrupciós forrás a privatizáció, ami jelenleg a társadalmi szolgáltatásokra való kiterjesztés világa. E területen „nyilvánvalóvá vált, hogy ha nincs pénz és valakinek mégis tulajdonlásra, hasznosításra adnak át valamilyen vagyontárgyat, az tiszta versenyt nem tud teremteni”. A közbeszerzések terén megjelenik a versenyképességbeli hiány furcsa kiegyenlítési szándéka, hogy „ha nincs pénzünk, a gazdasági szabályok átjátszásával, az összekacsintással, vagy más eszközökkel próbáljuk kiegyenlíteni ahelyett, hogy ezen szabályokat tudomásul vennénk, alkalmaznánk és így válnánk versenyképessé” – közölte. Az ÁSZ elnöke példaként a kórház-privatizációkat hozta fel, ahol „nem vizsgálták, hogy az e téren fellépő befektetőknek van-e pénzük egyáltalán. Így azokkal a kényszerpályákkal találkozott az állam, hogy a vele partnerségbe lépő vállalkozó nemhogy pénzt nem hozott, hanem pénzt vitt el. Ebben az átláthatatlan rendszerben az állam pedig futott a pénze után és a botrány elkerülése végett minden számlát gondolkodás nélkül kifizetett.”

Kovács Árpád úgy vélte: a közpolitika felelőssége az is, hogy ugyan a nagyprojektek tárgyalássorozatainak résztvevői formálisan minden szabályt betartanak, aztán kiderül, hogy nem tartják be a szabályokat. A pályázatokat azok nyerik, akik a legkedvezőbb ajánlatot teszik, plusz garanciákat vállalnak, de később, amikor nyilvánvalóvá válik, a nyertesnek nincsenek meg a képességei sem eszközben, sem határidőben, sem pénzügyi háttérben, akkor a kötbérek, határidők, minőségi követelmények elengedésével, pótmunkákkal „átsegítik” őket. „Az, hogy ebben mennyi az állami hülyeség, mennyi a tudatos összejátszás, milyen eszközökkel és miként működik, az vizsgálható és rendőri kérdés. Vannak esetek, amikben vizsgálat indul, de az ügyet felderíteni nem lehet, s ha vádemelésre kerül sor, az illető bizonyítani tudja, hogy csak szimplán hülye volt” – fogalmazott.

Az állam képmutató magatartást tanúsít

Kovács Árpád megjegyezte, hogy az állam is képmutató magatartást tanúsít, mert következetlensége mellett erőteljesen küzd a korrupció ellen. Mindig intézményeket akar létrehozni, e jelenségeket büntetőjogi eszközökkel kezelni, ami viszont az egyik legveszélyesebb terület a korrupció tekintetében, hiszen további korrupciót generál.

Az ÁSZ elnöke szólt arról is, hogy megjelent a vállalkozói szektor a közigazgatásban és kialakult az érdekrendszere, „mindent elsöprő erővé vált”. "A városok, nagyobb települések lényegileg vállalkozásként működnek, a helyi pénzügyi erők, vállalkozók döntik el, hogy mi legyen, s beépült a magyar gyakorlatba a pénzmozgás nélküli kölcsönös szívességlánc is" – közölte. Hozzátette, a nagytőke is megjelent a magyar állam irányításában, ami egyfajta gondolkodásmódot, hozzáállást jelent, s felvet egy sor kérdést, hogy ebből következően milyen érdekeket és értékeket képvisel, s azok mennyire réteg-, társadalmi-, vagy össztársadalmi érdekek.

Kovács Árpád szerint a korrupció elleni fellépés egyik hatékony eszköze a kiszámítható és következetes állami működés és példamutatás. Különösen eredményes az évekre előre tekintő, kiszámítható költségvetés, a kettős, azaz a formális és informális ügyintézés visszaszorítása, a képmutató állami viselkedés megszüntetése. „Fontos, hogy a korrupció integrációs elven való visszaszorítására és ne az elnyomásra, rendőri intézkedésekre hivatkozásra összpontosítsunk, mert ellenkező esetben a korrupció elleni harc is korrupttá válhat” – mondta az ÁSZ elnöke.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.