Átgondolatlannak tartják a krízisalapot a karitatív szervezetek

Újabb rendszer létrehozása helyett azon meglévő civil szervezetek munkáját kellene támogatni, amelyek ténylegesen a krízishelyzeteket kiváltó okok megszüntetésével foglalkoznak – ezen a véleményen vannak a karitatív szervezetek a kormány krízisalaptervével kapcsolatban. • „Nem alamizsnára van szükségük az embereknek”

MNO
2009. 06. 19. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átgondolatlannak és helytelennek tartja négy hazai karitatív szervezet a kormány által kezdeményezett krízisalap létrehozását. Erről a szervezetek tájékoztatták az MTI-t pénteken.

A Baptista Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt országos igazgatósága közös állásfoglalást adott ki, amelyben közlik: teljességgel érthetetlennek és szereptévesztésnek tartják a kormány kezdeményezését, amellyel az adófizető polgároktól adomány címén gyűjt pénzt a létrehozott krízisalapba. A kormány nem karitatív szervezet – szögezi le a négy szervezet, és felhívják a figyelmet: a válság miatt bajbajutottak támogatásának legmegfelelőbb módja a karitatív szervezeteken keresztüli segítségnyújtás. Az állásfoglalás hangsúlyozza: szakmailag is kifogásolható a krízisalap létrehozása, mert ezáltal a kormányzat egy különálló rendszert állít fel, amely nem kapcsolódik a meglévő intézményrendszerekhez. Ezzel a kormány a valós problémát kezelni nem tudja, csak időben elodázza annak súlyosabb következményeit – áll a dokumentumban.

A szervezetek azt javasolják, hogy egy újabb rendszer létrehozása helyett azon civil szervezetek lehetőségeit bővítsék, amelyek ténylegesen a krízishelyzetet kiváltó okok megszüntetésével foglalkoznak. Leszögezik azt is, hogy a jelenlegi kormányzat a civil szervezetek működési terét évek óta folyamatosan szűkíti. A szervezetek meglepőnek tartják, hogy az alap részét képezi majd az áramszolgáltatók egyetemes szolgáltatási árréséből származó többletbevétel – 2–2,5 milliárd forint – is. Hozzáteszik: mint ismeretes, a Magyar Energia Hivatal 2009. április 9-i határozata értelmében ezt az összeget a szociálisan rászorulók között gyakorlatban tevékenykedő, szakmailag hozzáértő civil szervezeteken keresztül kell felhasználni.

A kormány szerdai ülésén döntött a felülről nyitott krízisalap létrehozásáról, amelyet 1 milliárd forinttal hozott létre, de tervei szerint akár 4 milliárd forint is összegyűlhet. Az alapba bárki befizethet, azt gyarapítja az áramszolgáltatók extraprofitjából származó, 2–2,5 milliárd forintos hozzájárulás és az állami vállalatvezetők kétmillió forintos fizetése feletti összeg, de a kormány tagjai is fizetnek be pénzt. A kríziskezelő program augusztus 1-jén indul és november 30-ig tart, a programban részt vevők – több feltétel teljesítése esetén – egyszeri, 20-50 ezer forint közötti, különös méltánylást igénylő esetben 100 ezer forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.