Országszerte egyre több a beszédhibás gyermek, s ez visszatükröződik a Tatai kistérségben felvett adatokból is. Az érintettek ellátása nagyrészt a tatai logopédiai centrumban történik, míg a környező községekben többnyire helyben biztosítják ezt a speciális szolgáltatást, főleg a rászoruló óvodások és azon kisiskolások részére, akiknél még nem fejeződött be a terápia.
A 2008–2009. évi tanévkezdést nehezítette, hogy az utazó logopédus szeptember elsejétől állandó lakóhelyén vállalt állást, helyettesítése pedig nem volt azonnal megoldható. Megfelelő szakember hiánya miatt ezért Vértestolnán például csak szeptember végén kezdődhettek el a foglalkozások. A személyi feltételek bizonytalanságán túl még gondot okozott az is, hogy néhány település nem tudta az iskolai tanév legelejétől biztosítani a foglalkozásokhoz szükséges termeket. Szomódon is csak ideiglenes engedéllyel működhetnek, Naszályon is csak szeptember végére tudtak megfelelőt kialakítani. Neszmélyen szintén új foglalkoztatót hoztak létre. Tették mindezt a logopédiai intézet költségvetésének terhére azt követően, hogy a szülők jelezték: nem tudják átjuttatni gyermekeiket a dunaalmási alcentrumba.
A többcélú kistérségi társulás legutóbbi tanácskozásán az is kiderült, hogy a logopédiai intézmény eszközbeszerzésre fordítható előirányzatai évek óta nem növekedtek, még inflációt követően sem. A községekben történő speciális foglalkoztatók kialakításához, eszközökkel történő ellátásához 2005-ben kaptak utoljára támogatást a kistérségtől. Azóta kizárólag a dologi kiadásokból tudják csak fedezni a város és a községek ez irányú eszközigényét egyaránt.
(kemma.hu)