A javaslat célja, hogy az öt magyarországi regionális vízművet visszahelyezze a tartósan állami tulajdonban lévő vállalatok körébe – közölte Fónagy János, aki Ékes József fideszes politikussal közösen nyújtotta be a javaslatot. Mint mondta, azt javasolják, hogy a Dunamenti Regionális Vízmű, a Dunántúli Regionális Vízmű, az Észak-dunántúli Regionális Vízmű Zrt., az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt., illetve a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. 75 százalék plusz egy szavazat arányban állami tulajdonban maradjon. Közölte: a tartósan állami tulajdonba sorolt vállalatok köréből 2007-ben a törvényalkotók kihagyták ezt az öt víziközmű vállalatot, amelyek az ivóvíz ellátást biztosítják. Emlékeztetett, 400 kisebb-nagyobb helyi vízmű önkormányzati kezelésbe került, és öt vízmű vállalat van, amelyek megyéken átnyúlóan biztosítják az ellátást több mint 700 település számára.
Katona Tamás pénzügyi államtitkár azt hangsúlyozta, hogy a kormány nem tervezi e cégek privatizációját. Közölte: a javaslat megfogalmazásával egyetértenek, ám a megvalósításával nem. Módosító indítványokkal a kormány e javaslatot támogatni tudja – közölte.
Ékes József arról beszélt, hogy a vízkérdés nemcsak Magyarországon, de a világban is stratégiai ügy. Magyarországnak – meglévő vízkészlete miatt – illő ezt a kérdést nem pénzügyi, hanem nemzetstratégiai kérdésnek tekinteni. Úgy vélte, ha nem teszünk semmit, akkor az Alföldön a sivatagosodás elkerülhetetlen lesz. Közölte: létre kell hozni a víztározókat, hiszen az agrárterületeknek biztosítani kell az öntözővizet.
Bencsik János (Fidesz) szerint azért alakult ki az önkormányzatok és a Nemzeti Vagyonkezelő, illetve az e területet felügyelő minisztérium között bizalmatlanság, mert még mindig nem készült el a víziközműtörvény. Ennek benyújtására a szaktárcától csupán ígéret van – jegyezte meg. Hiányosságként említette a politikus, hogy nincs nemzeti vagyonkezelési stratégiája Magyarországnak, így nem lehet tudni azt sem, hogy mi a kormány szándéka ezzel nemzeti vagyonnal.
Az elhangzottakra válaszolva az előterjesztők nevében Fónagy János kitért a víziközművekre vonatkozó vagyonkezelői határozatra, amelyet ugyan kértek a Nemzeti Vagyonkezelőtől, ám ezt nem kapták meg. Holott ebbe országgyűlési képviselőként bele lehet tekinteni – jegyezte meg a politikus. Az általános vitát az ülést vezető alelnök, Lezsák Sándor lezárta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.