Ismét Baka András lett Sólyom László főbírójelöltje

Ismét Baka Andrást jelölte Sólyom László államfő a Legfelsőbb Bíróság elnökének kedden.• Június 22-én vagy 29-én szavazhatnak Bakáról• A KDNP tiszteletben tartja Sólyom jelöltjét• Az MSZP üdvözli Baka András újrajelölését• Fidesz: a szocialisták hazudtak a főbíróválasztás során• Baka: El kell gondolkodni, meddig mehet ez a játék + Képriport• Baka nem lesz legfőbb bíró

MNO
2009. 06. 16. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) közleménye emlékeztetett arra: a két nagy parlamenti frakció nyilvánosan támogatásáról biztosította Baka Andrást – akinek a megválasztását az Országos Igazságszolgáltatási Tanács is támogatta –, a jelölt azonban a hétfői szavazáson mégsem kapta meg a szükséges többséget. „Ez megrendítette a parlament szavahihetőségét, és ezzel az államszervezet demokratikus működése sérült. Az államfő szerint csak a nyilatkozatokkal összhangban lévő szavazás képes orvosolni ezt a sérülést” – olvasható a közleményben.

A Fidesz frakcióülésén újból meghallgatják majd Baka Andrást, akit az államfő újra jelölt a Legfelső Bíróság (LB) elnöki posztjára – közölte Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. A fideszes politikus Mesterházy Attila MSZP-frakcióvezető keddi sajtótájékoztatójára utalva azt mondta: ha igaz, hogy a szocialisták egyeztettek a köztársasági elnökkel Baka András jelöléséről, akkor az igazságszolgáltatás elleni még durvább támadás, hogy hétfőn mégsem szavazták meg a jelöltet a parlamentben.

Baka Andrást, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bíráját Sólyom László államfő először 2008 májusában jelölte erre a posztra, de a jelölt akkor sem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados parlamenti támogatást.

Most hétfőn 184-en voksoltak igennel és 108-an nemmel, és 54 érvénytelen szavazat volt, a kétharmadhoz viszont 257 képviselő támogatása kellett volna. (Tavaly májusban 170 igen és 191 nem mellett nem választották meg Baka Andrást.) Ezzel a szavazással együtt az elmúlt több mint egy év során az Országgyűlés már negyedik alkalommal nem tudott új főbírót választani.

Két nagy frakció, a Fidesz–KDNP és az MSZP is azt közölte a szavazás előtt, hogy támogatni fogják a jelöltet, azonban mégsem így történt. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője az eredményhirdetés után szót kért és bejelentette, hogy ezen körülmények között a Fidesz–KDNP-frakciószövetség tiltakozása jeléül nem kíván részt venni a hétfői határozathozatalokban, így a Fidesz és a KDNP képviselői kivonultak a teremből.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője erre reagálva azt kezdeményezte, hogy azonnal hívják össze a házbizottság rendkívüli ülését, és ha a Fidesz-frakció ennyire fel van háborodva, akkor adjon lehetőséget arra, hogy nyílt – gombnyomásos – szavazással döntsenek a főbírójelöltről. Kijelentette: a kivonulással számukra egyértelművé vált, hogy ebben a helyzetben a Fidesz hazudik.

Miután az elnök szünetet rendelt el a házbizottság rendkívüli ülése idejére, a Fidesz és az MSZP is sajtótájékoztatót hívott össze. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese azt mondta, hazudtak a szocialisták, nem szavazták meg Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének, míg Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető kijelentette, hogy az MSZP tartotta a szavát és támogatta Baka Andrást.

Sólyom László a szavazást kemény szavakkal kommentálta. Azt mondta: meg kell gondolni, mi értelme van újrajelölni főbírót egy ilyen parlamentnek. Úgy fogalmazott, hogy a parlament nagyon súlyos csapást mért a magyar igazságszolgáltatásra és a jogállamiságra is, és az eredménnyel a parlament szavahihetősége rendült meg. Kiemelte: miután mind a két nagy párt parlamenti frakciója támogatásáról biztosította a jelöltet, a 108 nem szavazat azt mutatja, hogy valaki nem mondott igazat. Az államfő azt is megjósolta: arra kell számítani, hogy mind az MSZP, mind a Fidesz frakciója a másikat fogja hibáztatni.

Szili Katalin házelnök a rendkívüli házbizottsági ülés után hétfőn szomorúnak nevezte a történteket és arra hívta fel a figyelmet, hogy Sólyom László „kezében van a lehetőség” arra, mikor jelöl újra főbírót. Hozzátette: a jelölés után újra egyeztethetnek a frakciók arról is, hogy nyílt vagy titkos szavazás legyen a főbírójelöltről. Emlékeztetett arra: ez a vita a délelőtti rendkívüli házbizottsági ülésen is lezajlott, amikor a szocialisták kérték a nyílt szavazást, de a többi frakció nem támogatta a házszabálytól való eltérést.

Baka András hétfőn úgy nyilatkozott: méltatlan a jogállam egyik alapintézményével politikai játékot űzni. „Fogalmam sincs, hogy mi történhetett, mi van a szavazás eredménye mögött, hiszen a frakciók úgy nyilatkoztak, hogy támogatják a jelölést” – mondta a Baka András, aki szerint a politika felelőssége, hogy egy éve üres a Legfelsőbb Bíróság elnöki széke – fűzte hozzá. Arra a kérdésre, hogy vállalna-e egy újabb jelölést, Baka András úgy válaszolt: „Olyan mértéktelen a bizalmatlanság, hogy mindenkinek el kell gondolkodnia, meddig mehet ez a játék.” Kérdésre válaszolva megjegyezte: nem tudja, kinek üzentek a szavazással a politikusok, neki vagy a köztársasági elnöknek, de „véget kell vetni az üzengetésnek”, és tisztességgel megválasztani a közjogi méltóságokat.

Az LB korábbi elnökének, Lomnici Zoltánnak 2008 júniusában járt le a mandátuma. Baka Andrást az államfő már 2008 májusában jelölte a főbírói posztra, azonban – csakúgy, mint hétfőn – akkor sem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados parlamenti támogatást. Sólyom László ezután kétszer is Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét jelölte, ám sem 2008 decemberében, sem idén márciusban nem volt meg a szükséges parlamenti támogatás, így jelenleg az LB egyik kollégiumvezetője áll a Legfelsőbb Bíróság élén.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.