Leszerződött a kormány a vagyonadó bevezetésére

Az IMF-fel és az unióval kötött szerződésben vállalta a szocialista kormány a vagyonadó bevezetését. Ha a Bajnai-kabinet kihátrál az új teher mögül, Magyarország megszegi a megállapodást, és eleshet a mentőcsomag harmadik részletének lehívásától – tudta meg az Index.

MNO
2009. 06. 09. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vagyonadó kivetését a szerződés májusi módosításában rögzítették. A dokumentum kijelöli azt is, hogy milyen mértékben csökkenthetők az élőmunkaterhek.

A hitelszerződés módosítására akkor került sor, mikor kiderült, hogy Magyarország nem fogja tudni tartani a korában tervezett 3 százalékos költségvetési hiánycélt. A módosítást a tárgyalásokon minden fél elfogadta, de hivatalosan csak később hagyja jóvá az unió és a Valutalap.

A szerződés szerint a vagyonadónak értékarányosnak kell lennie, és központilag kell beszedni, de szól a megállapodás a szuperbruttósítás bevezetéséről, az öt százalékos áfaemelésről és arról is, hogy a kormány csak adóátrendezést hajthat végre, adócsökkentést nem – írja az Index.

A parlamentnek, amely kedd délelőtt kezdte meg a 2010-es adótörvények általános vitáját, nem sok mozgástere maradt érdemi változásokra. Az egyik ellenzéki szakpolitikus meg is jegyezte, a kabinet bebiztosította magát, amikor a vagyonadó elfogadásához kötötte a tételes egészségügyi hozzájárulás eltörlését.

PM: ez nem uniós diktátum

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió 20 milliárd eurós pénzügyi csomagja a magyar kormány stabilizációs programját finanszírozza. Ezt a magyar kormány állította össze, s mivel ebben a programban szerepel a vagyonadó 2010-es bevezetése is, így ez természetes része annak a szándéklevélnek, amely az április felülvizsgálat után született – mondta Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke az MTI-nek.

A sajtófőnök hangsúlyozta: ez nem IMF, vagy európai uniós diktátum, hanem olyan program, amelyet a kormány annak érdekében dolgozott ki, hogy a magyar gazdaság megerősödve kerülhessen ki a világgazdasági válságból és gyorsabb növekedési pályára állhasson. A program számos olyan kiadáscsökkentést tartalmaz, amely hosszú távon is javítja az államháztartás szerkezetét, annak része az adórendszer átalakítása a foglalkoztatás ösztönzés jegyében. Az átalakítás során az élőmunkát a jövedelmeket terhelő elvonásokat mérséklik a program szerint, együtt a fogyasztást, illetve a vagyont érintő elvonások növelésével – tette hozzá Pichler Ferenc.

(hírTV/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.