Menteni a menthetőt? – Öt százalék lesz a távhő áfája

Várhatóan a legalacsonyabb áfakulccsal adózik a távhőszolgáltatás jövő januártól, erről a miniszterelnök és a szocialista polgármesterek hétfőn egyeztettek – értesült több forrásból a távirati iroda. A döntés mögött a hivatalos indoklással szemben az lehet, hogy egy alkotmánybírósági döntés értelmében már le lehet válni a Főtáv rendszeréről.• Egyszer még a távfűtés lesz a legolcsóbb Budapesten?

MNO
2009. 06. 16. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legalacsonyabb, kedvezményes kulcs 5 százalék, ebbe a körbe tartoznak a könyvek, a napilapok és a gyógyszerek. A távhőszolgáltatás áfája jelenleg 25 százalék, de augusztus 1-jétől a szolgáltatás a kedvezményes, 18 százalékos áfakörbe kerül, ha az Európai Bizottság nem kifogásolja azt.

Az MTI úgy tudja, a kormány azt tervezi, hogy a távhőszolgáltatást az áfa alsó kulcsába sorolja majd, egyrészt azért, hogy olcsóbb legyen, másrészt a környezetvédelmi szempontok miatt, hiszen ez összes fűtési mód közül ez a leginkább környezetkímélő. AZ MTI információi szerint az még nem biztos, hogy jövőre is 5 százalékos lesz a legalacsonyabb kulcs, de még ezzel együtt is jelentősen csökkenhet majd a távhőszolgáltatás áfája. A kormány a kérdést a jövő évi költségvetés készítésekor akarja rendezni, feltétel azonban, hogy a költségvetési egyensúly ne sérüljön – tudta meg a távirati iroda.

A korábbi tájékoztatás szerint több mint 640 ezer lakásban van távhőszolgáltatás. Ezekben a lakásokban mintegy kétmillió ember él. A távfűtéses háztartások közül több mint 235 ezren jogosultak szociális alapon támogatást igénybe venni a távhőszámla kifizetéséhez. A távhőszolgáltatást további tízezer nem lakossági fogyasztó is igénybe veszi. A távhőszolgáltatás árában – szolgáltatótól függően – különböző a rendelkezésre állási és az energiadíj aránya, átlagosan azonban az energia ára a szolgáltatás díjának 60-65 százalékát teszi ki. A hőt és áramot együttesen termelő, úgynevezett kapcsolt erőművekben évi kétmillió tonna szén-dioxid kibocsátását „takarítják” meg.

A kormányzati lépés mögött vélhetően az Alkotmánybíróság korábbi döntése keresendő, miszerint le lehet válni a Főtáv hálózatáról. Felmérések szerint legalább 10 ezer háztartás tervezi ezt, ha ez a szám tovább nőne, összeomlana a Főtáv rendszere. Ha 20 ezer háztartás térne át az egyedi fűtésre, akkor a maradóknak több mint 100 ezer forinttal lenne nagyobb az éves számlája, amit már sokan nem tudnának megfizetni.

(mti, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.