Új rendőrség felépítésére van szükség, amely professzionális, a közbiztonságot szolgáltatja, viszont a közbiztonság kizárólagos monopóliumának a tulajdonosa – mondta Lázár János (Fidesz), a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke kedden Orosházán. „Nem az a megoldás Magyarországon, hogy városőrség címén »vörös gárdákat«, vagy más címszóval »magyar gárdákat« szerveznek, hanem mindenki számára egyetlen út a járható: a magyar rendőrség újjászervezése, megerősítése, mert az állam erőszak-monopóliuma megbonthatatlan és megoszthatatlan” – jelentette ki a fideszes politikus egy a rendőrségi szakképzésről szóló, a Liga Szakszervezetek által szervezett konferencián.
A bizottsági elnök szerint a rendőrség megújításával kapcsolatban három dolgot kell a következő időszakban megfontolni. Legfontosabbnak azt nevezte, hogy „teljes egészében letisztult karriermodellre” van szükség, amely nem függ a költségvetés aktuális likviditási helyzetétől. Mint mondta, „öngyilkossággal ér fel, amikor hagyják veszni, morális és anyagi csődbe dőlni a rendőrséget”. Ha nincs rend, ha nincs biztonság, akkor nem létezik sem egzisztenciális, sem szociális biztonság – hangsúlyozta.
A rendészeti bizottság elnöke változtatna a rendőrség szervezeti felépítésén is, hiszen az „nincs kőbe vésve”. Szerinte a szervezeti struktúra 30-40 éve nem változott érdemben. Oda kell vezényelni az állományt, ahol erre szükség van – mondta, példaként említve Győr-Moson-Sopron megyét, ahol a határőrség integrálásával javult a lakosság biztonságérzete. Hiányzik viszont a rendőri állomány például Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben. Ez utóbbi régióban állandó rendőri jelenlétre van szükség, sőt oda kell vezényelni az állandó készenléti erőket is – tette hozzá.
Lázár János végezetül szólt a képzésről is, kiemelve, hogy szakmai problémák is vannak a rendőrség munkájában. „Akkor lesz hatékony és erős rendőrség, ha a képzés megváltozik Magyarországon, ha a minőség irányába toljuk el a rendszert” – emelte ki, az alapkiképzés fontossága mellett a szakképzés és a felsőfokú képzés egységesítését hangsúlyozva. A bizottsági elnök fontosnak tartotta, hogy a szolgálati idő növekedésével ne legyen automatikusan összekötve a szakmai előmenetel. Ötévenként mindenkinek – a járőrtől a dandártábornokig – megfelelőségi vizsgát kellene tennie – tette hozzá –, s ezzel összefüggésben aktualizálhatnák tudásukat.
(MTI)