Fodor még nem tudja, mihez kezd majd

Nem fasisztázza le automatikusan Fodor Gábor azt, aki – Tamás Gáspár Miklós szavaival élve – az SZDSZ-t egy „buzivédő, cigányvédő, füvező, nyugatos zsidó pártnak” nevezi. A liberalizmusnak új irányt szabna, amelynek lényege a környezettudatosság és a demokratikus intézményrendszer tekintélyének visszaállítása. A szabad demokraták elnöke azt is elárulta: egyelőre nem tudja, hogy mihez kezd, ha kénytelen lesz búcsút inteni a képviselői tiszteletdíjnak. • Káosz: szabálytalanul hívták össze a törpepárt küldöttgyűlését

Magyar Nemzet
2009. 07. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miben látja a bukás okait?
– Ami a saját felelősségemet illeti: meghirdettem egy hitelességre építő, kiszámítható politikát, amelynek a lényege az volt, hogy a koalíciós szakítás után megvárjuk a kormány cselekvési programját, ha az nem elfogadható, akkor legyen szakértői kormány, ha az sem működik, jöhetnek az új választások. Ezt a folyamatot nem sikerült végigvinni.

– Ennyit a hitelességről.
– A frakció többsége ellenezte ezt a politikát, fizetett hirdetéseket adtak fel ellenem párttagok, polgármesterek szólaltak fel ellenem, kilépések is történtek, a sajtó is támadásba lendült. Mérlegre kellett tennem, hogy mi fontosabb: a pártegység megőrzése, vagy a ragaszkodás az elveimhez, akár pártszakadást kockáztatva is. Az előbbit választottam.

– Jó döntés volt?
– Mai eszemmel már nem kötném meg ezt a kompromisszumot. A választók nem igazolták vissza azt a reményemet, hogy a viszonylagos vagy legalább időleges kiegyezés támogatottságot hoz a pártnak.

– Ez a közelmúlt. Engem inkább az érdekel, hogy ön szerint hogyan lett az SZDSZ az, aminek most látjuk.
– Sokan úgy gondolják, hogy az 1994-es koalíciókötés volt az első lépés a lecsúszás felé. Én nem így látom. A gond az volt szerintem, hogy tovább maradtunk bent, mint kellett volna. Amikor elértük az alapvető gazdaságpolitikai céljainkat, már nem kellett volna kormányzati szerepet vállalni. Ráadásul 1996-ban ezzel az időszakkal esett egybe a Tocsik-ügy. Amíg 1994-ben óriási volt a nyomás, hogy az SZDSZ ne engedje egyedül kormányozni azt az MSZP-t, addig 1996 után pár ember személyes érdekein kívül már semmi nem indokolta a koalíciót. Később, az Orbán-kormány idején nem történt személyi, arculati, tartalmi változás, és beragadtunk az ötszázalékos körbe. Ráadásul 2002-ben kötöttünk egy nem túl jó koalíciót, mismásoltunk a D–209-es ügyben, 2006-ig gazdaságpolitikai hibák sora történt, 2008-ban pedig jött egy végig nem gondolt koalíciós szakítás.

– Észre sem vettem, hogy kiléptek a kormányból.
– Ez a baj. Az SZDSZ nem viselkedett sem karakteresen kormánypárti, sem karakteresen ellenzéki módon. A frakció többsége még a párttal szemben is támogatta a kormány előterjesztéseit.

– Most egy elitista, a politikát önmagáért valónak tekintő elemzést hallottam. Egy szót sem szólt arról, hogy az országban élő emberekkel szemben mit mulasztottak el.
– Egyetértek önnel, végérvényesen hátat kell fordítanunk annak az attitűdnek, hogy egyfajta felvilágosult abszolutistaként modernizálunk, és megmondjuk, hogy mi az egyetlen üdvözítő út a „népnek”. Ezt egy szakérő megteheti, de egy politikus részéről súlyos hiba. Bedugultak azok a csatornáink, amelyek a mindennapi emberekhez vezetnek. Ennek most isszuk a levét.

– Találnának szavazókat?
– Az értékválasztás-vizsgálatok alapján az látszik, hogy a klasszikus liberális értékeket a választók nagyjából ötöde vallja magáénak. Ebből az SZDSZ nem tudott öt százaléknál többet megszólítani. Tehát van merítési lehetőség.

– Le vannak maradva húsz évvel. Senki nem kérdőjelezi meg a szabadságjogokat vagy a jogállamiság eszményét. Olyasmiért harcolnak állandóan, ami a politika és a társadalom alapnormáiba már régen beépült. Pártprogramnak ez igen sovány.
– Az alkotmányosságot vagy a szabadságjogokat meg is kell védeni. Nemhogy kevesebben, de egyre többen vonják ezeket kétségbe Magyarországon. Ettől függetlenül újra kell gondolni a XXI. századi liberális értékeket, és új tartalmakra is szükség van.

– Mire gondol?
– Például alapnormává kell tenni a környezettudatosságot.

– A Jobbik is mondhatja, hogy a sittet ne a Natura 2000-es területen borítsuk le. Ehhez sem kell liberálisnak lenni.
– A környezettudatosság nem csupán egy ágazati politika, hanem az egész politika minden szféráját át kell hassa. A gazdasági növekedés kontra környezetvédelem kérdésére az a liberális válasz, hogy szükség van a vállalkozás szabadságára, de szükség van egy korlátozott kiterjedésű, mégis erős, a közösség érdekeit, így a természeti erőforrások feletti védelmet is biztosító államra. Ilyen liberális politikai alapeszmény lehet a demokratikus intézményrendszer tekintélyének visszaállítása. Magyarországon különösen nagy gond van e tekintetben.

– Ehhez miért kellenek liberálisok, ráadásul éppen önök? A demokratikus intézményrendszert senki nem akarja lebontani, még a radikálisok sem, az SZDSZ-es politikusok viszont igen nagy pofonokat adtak neki.
– Mire gondol?

– Például arra, amikor Kuncze Gábor gúny tárgyává tette a törvénytelen rendőri fellépés miatt fejkötést viselő fideszes Révész Máriuszt. Mindezt a parlament plenáris ülésén, így egyszerre legitimálta a rendőrség fellépését, és alázta meg az Országgyűlést és képviselőtársát. Biztos, hogy egy SZDSZ-es képviselő sérülésén nem poénkodott volna, tehát politikai alapon vágta sutba a jogállamiság eszményét. Demszky Gábor főpolgármester pedig a hatósági brutalitás után kitüntette Gergényi Péter rendőrfőkapitányt.
– Kuncze beszólását én is károsnak és szégyenletesnek tartottam. Gergényi kitüntetéséről azonban – konszenzussal – még akkor döntött a Fővárosi Közgyűlés, amikor nem voltak ismertek az október 23-i események. Más kérdés, hogy később az lett volna a tisztességes, ha visszavonják ezt a kitüntetést.

– Tamás Gáspár Miklós mondta azt a Hírszerző című internetes portálnak, hogy – szó szerint idézem – „az SZDSZ egy cigányvédő, buzivédő, füvező, nyugatos zsidó párt”. Senki és semmi vagyok ahhoz, hogy az SZDSZ-alapító TGM-mel vitatkozzak e kérdésben.
– Azzal, hogy ki milyen származású, nem következik az, hogy mi a véleménye egyes dolgokról. Ezzel az állítással azonban én sem akarok vitatkozni. Nem azért, mert egyetértek vele, hanem azért, mert ezek a sztereotípiák sajnos ráégtek az SZDSZ-re.

– Azért ennek csak van oka.
– Van, de minden sztereotípia torzít, és elfedi a dolgok összetettségét. Az SZDSZ kiáll az állampolgári jogegyenlőség mellett származásra, vallási hovatartozásra, politikai vagy szexuális beállítódásra való tekintet nélkül. Büszke vagyok, hogy a magyarországi pártok közül ezt legkövetkezetesebben az SZDSZ teszi. A jogegyenlőség megkérdőjelezése egy olyan irány, amelynek beláthatatlanok a következményei.

– De ha mondjuk kimondom azt, amit TGM, akkor viszont én automatikusan fasiszta vagyok?
– Nem. Bibó István óta azt vallom, hogy nem lehet párbeszédet folytatni, ha földbe döngöljük egymást. Ha az az alaphelyzet, hogy te kommunista vagy, te meg fasiszta, akkor vége az értelmes vitának. A Jobbik szavazóit sem tartom fasisztának, noha az én megítélésem szerint van köztük fasiszta nézeteket valló ember. Ez igaz a párt vezetésére is, de az is igaz, hogy közülük sem mindenkit tartok fasisztának vagy nácinak. Szavazóik jelentős része inkább tűnik rendszerkritikus antikapitalista baloldalinak, mint szélsőjobbosnak.

– Éppen a Jobbiktól kapták a legnagyobb pofont.
– Rengeteg az elkeseredett ember, kilátástalanság kerít birtokába egyre többeket, és ez társadalmi feszültségeket szül. Sok fiatal van, aki a rendszerváltás vesztesének érzi magát. Ezzel nem foglalkozott a politika, a választók pedig hoztak egy döntést a Jobbik felemelésével, mert a párt sikere bennünket is rá kell döbbentsen, hogy súlyos gondokat hagytunk eddig kezeletlenül.

– Az SZDSZ mintha senki másra nem számítana, csak azokra, akiknek az identitását a fasisztáktól való életvitelszerű rettegés határozza meg.
– Nem gondolom, hogy a fasizmus elutasítása a kisebbségek, mondjuk a cigányok vagy a zsidók ügye lenne, hiszen a holokauszt például nem csupán a zsidók katasztrófája, hanem az egész magyar nemzeté. A kisebbségek védelme alapvető fontosságú egy demokratikus társadalomban. Ebben az értelemben mindenkinek zsidóvédőnek és cigányvédőnek kell lennie.

– Ez rendben van, de az SZDSZ a többséget rendszerint a kisebbségeket veszélyeztető, potenciális ellenségként festi le, ráadásul kioktató arroganciával.
– Abban teljesen egyetértek önnel, hogy nagy baj, ha a politikánk másról sem szól, csak a kisebbségekről. Igen, a többség érzéseit és véleményét is tiszteletben kell tartani, de azt be kell látni, hogy a többségnek kell türelmesebbnek lennie. Azt kell mérlegre tenni, hogy melyik út hova vezet.

– De nem lehet kirekeszteni a többséget. Például olyan kampánnyal, hogy a kínai is magyar, meg a fekete is magyar. Ez nettó provokáció. Senkinek az érdekét nem képviselte ezzel az SZDSZ, csak indulatokat keltett. Pont azt tette, amit szavak szintjén annyira elítél: egy nemzet tagjainak legbensőbb identitásképző érzéseit relativizálta.
– Ez pont a befogadásról és a sokszínűségről szól. Szeretném, hogy nemzeti büszkeségünknek ez lenne az egyik meghatározó eleme. Minden ember a saját bőrén tapasztalhatja, ha elkezdi felmenőit számba venni, hogy igen, volt közöttük német, szlovák, szerb vagy esetleg kun vagy jász, nem is találjuk az „eredeti” magyart. A Kárpát-medence egy nagy olvasztótégely, és nekünk ennek az előnyeit kell megtalálnunk. Csak egy befogadó, sokszínű nemzet lehet ma erős Európában, a bezárkózás, kirekesztés mindig a gyengeség jele. És itt beszélnünk kell arról, hogy a legnagyobb társadalmi problémák egyike a cigány–magyar viszony. Erre viszont nem megoldás az, hogy cigánybűnözésről beszélünk. A helyzetet csak kölcsönös áldozatvállalással lehet megoldani. Óriási mindenki felelőssége. Azt kell megértenünk, hogy a sokszínűség, így a romák is, erősítik Magyarországot. Mint ahogy ezt látjuk az USA-ban is, ahol jól ki tudták használni a sokszínűségben rejlő erőt. Persze tudom, hogy hosszú az út odáig, de valahol el kell kezdeni, és nem mindegy milyen úton indulunk el: a befogadás vagy a kirekesztés útján.

– Parlamenti politikusként akár tehet is majd mindezért, de maradjunk a realitások talaján: a képviselői tiszteletdíjnak valószínűleg búcsút inthet. Mihez kezd?
– Nem váltam kétes körülmények között milliárdossá, nincsenek offshore cégeim. Nem erre használtam a politikai kapcsolataimat. Még nem tudom, hogy a civil életben milyen szerepet vállalok. Most az a feladat, hogy kell egy őszinte szembenézés az elmúlt tizen-egynéhány év politikájával, aztán kiderülhet az is, hogy milyen szerepet érdemes vállalnom a politikában: ha nincs értelme tovább csinálni, akkor el kell gondolkodnom, hogy mivel foglalkozom majd. Ha úgy adódik, nem lesz könnyű a politikával való szakítás, mert az elmúlt két évtizedben mégis erre tettem fel az életemet, de meg fogom oldani. Ha pedig érdemes, akkor folytatom, érzek magamban ehhez elég erőt, tapasztalatot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.