Szeptemberre eldől, hogy az új elnök képes-e „új kezdetre”, vagy a kongresszus valójában nem eredményezett változást. Pusztán a pártelnökcsere nem valószínű, hogy érdemben javítani tud a párt helyzetén, amelynek háza táján továbbra is óriási a káosz. A következő hetekben derül ki, hogy Retkes Attila nyaralni készül, vagy szimbolikus ügyekben bizonyítani tudja ki az úr a háznál. Fodor tavaly ilyenkor kompromisszumot kötött Kókával, kérdés, hogy Retkes megúszhatja-e ezt.
Szintén a következő hetekben dől el, hogy legitimnek tekinthető-e az új elnök, illetve, hogy Kóka esetleges bukása egyéni kudarctörténet marad vagy pártszakadáshoz vezet. A küldöttgyűlést beárnyékoló üzengetés, a két korábbi rivális, Fodor és Kóka közötti pengeváltás, illetve, a Kóka Jánost SS egyenruhában ábrázoló képek körüli botrány, nem sejtet túl sok jót a Retkes-féle „szerethető SZDSZ” szempontjából.
Retkes Attila ugyan kétszer annyi szavazatot kapott, mint a második helyezett Badacsonyi
Szabolcs, ám hatalmát sokkal inkább az határozza meg, hogy mögötte áll-e az ügyvivői testület, illetve a frakció. Az ÜT (amelyet szintén új, ismeretlen politikusok alkotnak) összetétele ugyan kedvező az új elnök számára, azonban a jelenlegi összetételű frakció nem áll mögötte. Ezért szólította fel az új elnök a küldöttgyűlésen Kóka Jánost a frakcióvezetői posztról történő lemondásra és ezért indult minden eddiginél nagyobb támadás a párt „nagy öregjei” (Kuncze, Pető, Magyar) ellen is. Retkes célja a következő ciklusban már nem induló, Kóka-párti képviselők távozása lehet, mert csak így érheti el a frakcióbeli erőviszonyok megváltozását.
Függetlenül attól, hogy sikerül-e Retkes kísérlete a frakciótöbbség megszerzésére, a parlamenti kormánytöbbség nincs veszélyeztetve, a Kóka-pártiak közül ugyanis elegendő 6 képviselő támogatása. Így a költségvetés elfogadása inkább az MSZP egységén fog múlni, nem az SZDSZ-es szavazatokon.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.