A közlemény szerint az emberi test tiltott felhasználásának bűntette miatt folyamatban lévő büntetőügyben a bíróság „elrendelte Y. B., N. K., Sz. S. és S. I. gyanúsítottak előzetes letartóztatását 2009. augusztus 29. napjáig”.
A végzés nem jogerős, mivel azzal szemben a gyanúsítottak és védőik fellebbezést jelentettek be.
A bíróság álláspontja szerint megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén a kihallgatandó személyek befolyásolásával, nyilatkozataik egyeztetésével vagy más módon a bizonyítást meghiúsítanák, veszélyeztetnék. Emellett a bíróság szerint megalapozottan feltételezhető, hogy a külföldi állampolgárságú gyanúsítottak szabadlábon hagyásuk esetén a hatóság elől megszöknének, elrejtőznének és így jelenlétük az eljárási cselekményeknél másképpen nem lenne biztosítható. Zamecsnik Péter, Seffer István védője az MTI-nek az ügyfelével szemben megfogalmazott gyanúval kapcsolatban elmondta: a Seffer és Renner Magánklinika a kaposvári laboratóriumát bérbe adta az IRM Zrt.-nek, őssejttel kapcsolatos kutatásra, kezelésre 2007-ben.
Jelenleg is tart a végelszámolás
Az ügyvéd hangsúlyozta: akkor még az Egészségügyi Tudományos Tanács és az ÁNTSZ engedélye is megvolt erre. Az engedélyeket azonban 2008 februárjában felfüggesztették, ekkor Seffer István úgy döntött, hogy be kell fejezni ezt a tevékenységet, és meg is indította az IRM-mel szembeni végelszámolást. Kérdésre válaszolva Zamecsnik Péter azt mondta, ez a végelszámolás jelenleg is tart. Az engedélyek megvonása után, 2008-ban a kaposvári laboratóriumban megszüntették ezt a fajta tevékenységet – mondta Zamecsnik Péter.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) közölte, hogy emberi test tiltott felhasználása miatt folytat eljárást. Az ügyben egy amerikai, egy ukrán és két magyar állampolgárt vettek őrizetbe a rendőrök. A gyanú szerint egy őssejtkutató labor és egy magánklinika szervezésében végeztek őssejtkezeléseket a magánklinika épületében 2007-től, anyagi ellenszolgáltatás fejében. A kezelésekhez szükséges adagokat egy ukrán állampolgárságú nő készítette el, az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer dollárt vagy 5 millió forintot fizettek.
Csak a tárolásra volt engedély
Az NNI szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetője szerdán az MTI-nek azt mondta, hogy több helyszínen is végezték a gyanúsítottak az illegális őssejtkezelést; az ezt alkalmazó cégnek csak az őssejt tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre azonban nem. Közölték, hogy az ukrán gyanúsított abortumokból nyerte ki az őssejteket, amelyeket a kezelés során amerikai állampolgárságú társa a betegeknek beinjekciózott vagy infúziós oldatban adagolt be. A pácienseknek beadott készítményeket korábban nem tesztelték sem embereken, sem állatokon, hatásuk ismeretlen volt.
Ehhez a két intézmény sem a szükséges szakhatóság, sem pedig az Egészségügyi Tudományos Tanács Tudományos és Kutatásetikai Bizottságának az engedélyével nem rendelkezett. A tevékenységet egy magyar állampolgárságú férfi is segítette, aki az őssejteket tartalmazó hűtőedények szállításában, illetve a vérminták hatósági bevizsgáltatásában és a kezelendő betegek szállításában segédkezett.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.