Derce és az MSZP-s alpolgármester is visszaállítaná a Trianon-emlékművet

Trianon ugyanúgy történelmünk része, mint a honfoglalás, a nemzeti tragédiának emléket állító újpesti műalkotás pedig ugyanúgy hozzá tartozik a kerülethez, mint a víztorony - mondta Derce Tamás polgármester szombaton. Közölte, egyetért Trippon Norbert szocialista alpolgármesterrel, aki délelőtt az újpesti Főtér díszburkolatának lerakása alkalmából tartott ünnepségen bejelentette: visszaállítanák a városrész Fájdalmas anya című trianoni emlékművét.  • Trianon-szobrot állítana vissza az MSZP-s alpolgármester

MNO
2009. 08. 29. 11:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Derce Tamás elmondta, a szobor az 1930-as évektől kezdve a téren állt, és csak akkor vitték el biztonságosabb helyre, amikor néhány éve el akarták lopni az alkotást. A szobor Újpest része, ott volt a téren, és ott is marad, polgármestereként abszolút nem érdekel, mi a véleménye erről azoknak, akik nem ott élnek. Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre – fogalmazott a városrész vezetője, utalva ezzel a Népszavában szombaton megjelent cikkre.

A szobor-visszaállítási kezdeményezésről hírt adó lap megszólaltatta a szocialista pártot néhány hónapja elhagyó Krausz Tamás történészt, aki kijelentette: a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. "Kampánycélokat szolgáló, álromantikus, múltba forduló és értelmetlen vállalkozás, ami sérti a környező népeket. Ráadásul teljesen idegen a baloldali hagyományoktól. A trianonozás mindig a politikai jobboldal ideológiai maszlaga volt, holott a tragédiáért a történelmi felelősség a jobboldalt terheli. Az vezette ugyanis bele az országot az első világháborúba" – fogalmazott a történész: az a szocialista párttag, aki ilyet támogat, "közönséges politikai szélhámos”, aki valószínűleg nem tudja, hogy a Jobbik vagy az MSZP tagja-e.

Trippon Norbert a szombat délelőtti bejelentés után erre reagálva azt mondta: a szobor újraállítása egészen biztosan nem sértő senkire sem nézve. Utalt arra, hogy az alkotás évtizedeken keresztül ott állt a téren, még a tanácsrendszerben is. Mint mondta, baloldaliként ő a "hazafias baloldal építésében" gondolkodik."A hazafiságnak két ellensége van: a nacionalizmus és az internacionalizmus, én a középutat képviselem ebben" – fűzte hozzá. Közölte, úgy gondolja: ha ma Magyarországon megkérdezik az embereket, hogyan vélekednek Trianonról, akkor ugyanazt fogják mondani mint ő, hogy az nemzeti tragédia volt. Megjegyezte: emlékei szerint korábban Horn Gyula szocialista politikus is ezt mondta.

Az újpesti Főtér megújítása, ahol az alkotás ismét helyet kapna, négy hónappal ezelőtt kezdődött. A tervek szerint új, parkosított városközpont épülne a városháza és a piac melletti területen. Az 1,2 milliárd forintos fejlesztési programhoz a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 750 millió forintos támogatást hagyott jóvá még tavasszal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.