Fiatalok Ligája: hallgat az oktatási tárca a diákok helyzetéről

Több visszásságra mutat rá a Fiatalok Ligája közleményében. Szóvá teszik, hogy az oktatási tárca nem beszél arról, hogy a diákok nem tudják kifizetni a tandíjakat, emellett érdemi változás nem történt az elmúlt években az oktatásügy területén, a középiskolai tananyag lebutításán és az érettségi leegyszerűsítésén kívül. Azt is érthetetlennek tartják, hogy a kormány miért nem foglalkozik a fiatalok kivándorlásával.

MNO
2009. 08. 03. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fiatalok Ligája közleményében arról ír: miközben a teljes mértékben lakhatatlanná vált és az ÁNTSZ által sem engedélyezett Kőrösi Csoma Sándor Kollégium diákjainak szállodát kényszerül bérelni az ELTE, addig a több milliós rektori fizetésekről szóló hírek „verik ki a biztosítékot” a hallgatóknál.

Véleményük szerint az oktatási tárca büszkén hirdeti, hogy az idén csaknem százezren nyertek felvételt a felsőoktatásba, arról persze nem szólnak a hírek, hogy a költségtérítéses helyek jelentős része betöltetlen marad, mivel a diákok nem tudják kifizetni a tandíjat és inkább szakképesítés nélkül dolgozni mennek a középiskola befejezése után. „Pontosabban: mennének dolgozni, ha éppen szerencséjük van és találnak munkát” – áll a közleményben. Az ifjúsági munkanélküliség szeptemberre biztosan megdönti a 74 ezres nyári csúcsot. A munkanélküliek 18,3 százaléka már most a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15-24 éves korosztályból kerül ki. Ez a tendencia pedig folytatódni fog, ha nem történik mielőbb változás – vélik.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a bolognai rendszer kimenetele bizonytalan, senki nem tudja ma sem, hogy milyen hatást fog gyakorolni a munkaerőpiacra. „Az egyetemek ontják a sok esetben értéktelen diplomákat, azokkal pedig igen nehéz lesz majd elhelyezkedni és megfelelő munkát találni. Érdemi változás nem történt az elmúlt években az oktatásügy területén, a középiskolai tananyag lebutításán és az érettségi leegyszerűsítésén kívül” – írták a közleményben.

A Fiatalok Ligája értehetetlennek tartja, hogy a kormány nem foglalkozik kiemelten a fiatalok tömeges kivándorlásával. Mint az Ifjúság 2008 reprezentatív felmérés is bizonyítja, a fiatalok elkeseredettek és kilátástalannak látják az ország jövőjét.

A szervezet véleménye szerint égetően szükséges a szakképzés presztízsének mielőbbi visszaállítása, a középfokú és felsőoktatás minőségi és munkaerőpiaci igényekhez történő átalakítása, hiszen egy ország felzárkózása és jövője a fiatalokon és az oktatásügyön múlik. „Ezt nem kiemelt ügyként kezelni, és ezen spórolni pedig végzetes hiba” – jelenti ki a Fiatalok Ligája.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.