Kezdődik az iskola – Már csak alig egy hétig pihenhetnek a diákok

Már csak alig egy hétig pihenhetnek a diákok és véget ér a közel két és fél hónapos vakáció, szeptember 1-jén mintegy 1 millió 348 ezer tanuló számára kezdődik meg a 2009/2010-es tanév. Az országos közoktatási tanévnyitót augusztus 31-én, hétfőn tartják a budapesti Radnóti Miklós Gimnáziumban.

MNO
2009. 08. 26. 5:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási tárca tájékoztatása szerint az általános iskolákban 775.820 (tavaly: 788.639), a szakiskolákban 123.720 (123.865), a speciális szakiskolákban 9770 (9785), a gimnáziumokban 203.360 (203.602), a szakközépiskolákban 236.230 (236.518) diák ül be a becsült adatok alapján az iskolapadba. Az első osztályt az általános iskolákban várhatóan 99 ezren kezdik meg, a szakiskolákban 31.700, a speciális szakiskolákban 2800, a gimnáziumokban 43.300, a szakközépiskolákban 46.300 elsős lesz. Az Oktatási Hivatal nem végleges adatai szerint 58 intézmény szűnt meg, ezek közül egy jogutódlás nélkül, a többi jogutódlással, illetve 38 új intézmény jött létre.

A tanévkezdés az idén is jelentős, akár harmincezer forintot is meghaladó költségeket róhat a szülőkre. A könyvek megvásárlása mellett jelentős költséggel jár a taneszközök, a füzetek, a tollak, az iskolatáska beszerzése. A tankönyvek árával kapcsolatban az oktatási minisztérium azt közölte: ez az idén várhatóan nem emelkedik, a tárca vezetője a tankönyves szövetséggel egyeztetve úgy döntött, hogy nem változtat az árkorláton. A tankönyvcsomagok összeállításakor az iskola az oktatási programjához választja ki a könyveket. Az ár mellett tekintettel kell lenni a könyv súlyára is, mert az 1-4. évfolyamokra beiratkozott tanulók heti órarendjét úgy kell kialakítani, hogy az egyes tanítási napokon használt könyvek tömege a három kilogrammot ne haladja meg. Az iskolák 3475 különböző könyvből rendelhetnek, a kormány összesen csaknem 7 milliárd forinttal támogatja az ingyenes, illetve kedvezményes tankönyvellátást, a kiadványok felét így gyakorlatilag az állam fizeti ki.

A költségvetés a tanulók tankönyvellátásához általános támogatásként ezer forint hozzájárulást biztosít, az ingyenes ellátáshoz pedig tízezer forintot. A korábbi felmérések alapján ingyenes tankönyvellátásra mintegy 600 ezer gyerek jogosult. Ingyen kaphatja a tankönyvet, aki tartósan beteg, testi, érzékszervi, értelmi, beszédbeli fogyatékossággal él, autista, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, pszichés fejlődés zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott, illetve három- vagy többgyermekes családban él, nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult, vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül. Iskolakezdési támogatást az adott év szeptemberében általános iskolába vagy középiskolába járó gyermek után kaphatnak a gyerek nevelői, azok, akik a gyermek után családi pótlékra jogosultak. A jogszabály alapján a tavalyihoz képest nőtt az iskolás gyermekeket nevelő családok számára nyújtható munkáltatói juttatás maximális összege: 2009-ben a minimálbér harminc százalékáig terjedő, azaz évi 21.450 forint összegű is lehet az adó- és járulékmentes iskolakezdési támogatás.

Mivel ez a támogatás mindkét szülőnek adható, optimális esetben az összeg elérheti a gyermekenkénti 42.900 forintot. Az iskolakezdési támogatás egyszeri juttatás, ami a tanévkezdést megelőző és követő 60 napban, vagyis az idén július 1. és október 31. között érvényesíthető tankönyv, taneszköz és ruházat vásárlásakor. A kialakult gyakorlat taneszköznek tekint minden, a tanuláshoz általában szükséges eszközt, így például a füzetet, a rajzlapot, a ceruzát, a tollat, a ragasztót, a festéket. Megítéléstől függ, de ide sorolható az íróasztal és a tanulószék is. Ingyenes étkeztetésre azok a bölcsődés és óvodás gyermekek, valamint az általános iskola 1-6. osztályába járó diákok jogosultak, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt kapnak. Kedvezményes étkeztetésben a bölcsődében mintegy 9 ezer gyerek (28 százalék) részesül, óvodában csaknem 120 ezer (35 százalék), általános iskolában pedig közel 240 ezer (26 százalék).

Több ponton is változik a közoktatási törvény a most induló tanévben, így lehetővé válik, hogy a szakiskolában tanulók az általános iskola után bekapcsolódjanak a szakképzésbe, létre lehet hozni egységes óvoda-bölcsődét, s módosulnak a finanszírozási paraméterek is. A változások értelmében a szakiskola 9-10. évfolyamán a kötelező órák legfeljebb 50 százalékában pályaorientáció, gyakorlati oktatás, szakmai alapozó elméleti és gyakorlati oktatás folyik, valamint az Országos Képzési Jegyzék szerint elméleti és szakmacsoportos alapozó oktatás történhet. A törvény szerint a jövőben tanulószerződést az a tanuló köthet aki betöltötte a 15. életévét és – a felzárkóztató oktatás kivételével – a 9. évfolyamot eredményesen teljesítette. A 16 éven aluli diák tanulószerződésének érvényességéhez, a szerződés megkötéséhez szükséges a tanuló törvényes képviselőjének a hozzájárulása is. A 2009. évi költségvetési törvény alapján a közoktatás finanszírozásában a teljesítménymutató fajlagos összege a korábbi 2.550.000 forintról 2.540.000 forintra csökken. Szigorodnak az oktatásszervezési feltételek is az óvodákban, az általános és középfokú oktatásban. Az új tanév 2009. szeptember 1-jén indul és 2010. június 15-ig tart. Az iskola befejező évfolyamán az utolsó tanítási nap a középiskolákban és a szakiskolákban 2010. április 30. A tanítási napok száma 183, a nappali oktatás munkarendje szerint működő középiskolában és szakiskolában 182. A szorgalmi idő első féléve 2010. január 15-ig tart. Az őszi szünet október 26-tól 30-ig, a téli szünet december 23-tól 31-ig tart, míg a tavaszi szünet 2010. április 2-6. között lesz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.