Az 1990-es országgyűlési választás a jobboldali pártok nagy sikerét hozta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az MDF nyolc, az FKGP egy és rajtuk kívül egy független jelölt egyéni mandátumot szerzett. Az önkormányzati választás első fordulójában 41,93, míg a másodikban 29,54 százalék voksolt, ami magasabb volt, mint az országos aktivitás. A választás eredménye rendkívül szoros volt, de annyit meg lehetett állapítani, hogy az MDF és az FKGP visszaszorult, míg a Fidesz, az SZDSZ és az MSZP jelentősen javított korábbi pozícióján. A megválasztott polgármesterek túlnyomó többsége ebben a megyében is független volt.
Nem tudta megismételni a sikerét az MSZP
Az 1994-es parlamenti választáson mind a 10 egyéni körzetet az MSZP nyerte meg, így sokan ennek a fölénynek a megismétlődését várták az önkormányzati voksoláson. A helyhatósági választáson 55,76 százalék vett részt, ami több mint 12 százalékkal volt magasabb, mint az országos átlag. A megyei közgyűlési választás rendkívül szoros eredményt hozott, mivel az MSZP 14, míg a megyei választási szövetség 13 mandátumot szerzett a megszerezhető 48-ból. A megyében a harmadik helyen az SZDSZ végzett 6 mandátummal. A szocialisták lényegesen visszaestek a tavaszhoz képest, és még a kisebb pártokkal sem tudtak többséget létrehozni a testületben. Szabolcsban a jobboldali pártok alkottak koalíciót, ami mindenképp meglepetésnek számított az országos trenddel szemben.
Sima jobboldali győzelem
Az 1998-as országgyűlési választás döntetlen eredményt hozott, mivel mind az MSZP, mind a jobboldali pártok öt egyéni körzetet tudtak megnyerni. Az október 18-i helyhatósági választáson 53,77 százalék voksolt, ami több mint hét százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás a jobboldali pártok nagy sikerét hozta, mivel a Fidesz és az FKGP együttesen 32 mandátumot szerzett. Az MSZP súlyos veresége ellenére a 10 ezer főnél népesebb településeken közel négy százalékkal szerzett több szavazatot, mint a Fidesz. A tavaszhoz képest jobboldali előretörést láthatunk, az szocialisták nem voltak képesek a döntetlen eredményt megismételni.
Baloldali áttörés
2002-ben a Fidesz 8:2 arányban győzte le az MSZP-t az országgyűlési választáson az egyéni kerületi szintet tekintve. Az önkormányzati választáson 54,94 százalék vett részt, ami közel három százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás a korábbi eredményekhez képest jelentős politikai fordulatot hozott, mivel az MSZP egyedül majdnem abszolút többséget szerzett és a Helmeczy László vezette Összefogás Megyénkért egyesülettel alkotott koalíciót és szerezte meg először a megye irányítását. Az MSZP a 10 ezer főnél népesebb településeken közel 50 százalékos támogatottságnak örvendett. A tavaszhoz képest a jobboldali pártok jelentős vereséget voltak kénytelenek elszenvedni és így simán elvesztették közgyűlési többségüket.
Abszolút többségben a Fidesz
A négy évvel ezelőtti parlamenti választást az MSZP simán nyerte a megyében, mivel hét egyéni körzetben végzett az első helyen, míg a Fidesz csupán háromban. Az október 1-jei helyhatósági választáson 58,07 százalék szavazott, ami közel négy százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás ismételten totális politikai fordulatot hozott azzal, hogy a Fidesz a mandátumok több mint 54 százalékát szerezte meg. A szocialisták súlyos vereségük ellenére a 10 ezer főnél népesebb településeken még több mint 30 százalékos támogatottságnak örvendtek. Négy év után újra jobboldali többségű közgyűlés alakult, és a megye történetében először egy párt abszolút többséget szerzett.
Csabainé 16 évet töltött Nyíregyháza élén
Az 1990-es önkormányzati választás a Fidesz győzelmével zárult Nyíregyházán. A fiatal demokraták rendelkeztek a legnagyobb frakcióval, és az SZDSZ-szel és a KDNP-vel szövetséget alkotva választották meg a város élére Mádi Zoltánt. 1994-ben a polgármester-választást Csabai Lászlóné, az MSZP jelöltje nyerte a voksok több mint 30 százalékával. A képviselő-testületben az MSZP rendelkezett a legnagyobb frakcióval, és több kisebb párttal koalíciót alkotva szerezte meg a többséget.
1998-ban Csabainé a voksok közel 50 százalékával lett polgármester, míg a képviselő-testületben a két nagy párt fej-fej mellett végzett, de kisebb pártok bevonásával megmaradt a baloldali többség. Nyolc évvel ezelőtt minden korábbinál nagyobb fölénnyel győzött Csabainé, mivel a voksok több mint 70 százalékát szerezte meg, és a képviselő-testületben is abszolút többséget szerzett az MSZP. 2006-ban Csabainé csupán hat százalékkal tudta megelőzni a Fidesz jelöltjét. A képviselő-testületben a Fidesz–KDNP rendelkezett a legnagyobb frakcióval, de az MSZP a kisebb pártok segítségével ismételten többséget tudott létrehozni.
Összezsugorodtak a szocialisták
Az elmúlt húsz év választásai alapján jól látható, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei eredmények eléggé ingadozóak, de a megye inkább a jobboldali pártok felé húz, míg Nyíregyháza a baloldal egyik fellegvárának tekinthető. A 2009-es európai parlamenti választáson az MSZP már csupán a harmadik helyet tudta megszerezni a megyében, míg az idei országgyűlési választáson még a 15 százalékos arányt sem érte el. A szocialisták nagyon súlyos vereségeket szenvedtek el az elmúlt években, így vélhetően a közgyűlésben ismételten jobboldali többség lesz. Nyíregyházán Csabainé már nem indul a posztért, így vélhetően 1990 után ismét fideszes politikus lesz a város első embere.
(Forrás: Vokscentrum, Valasztas.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.