Széles társadalmi rétegekhez szólt az értékelő beszéd

A legkülönbözőbb hátérrel rendelkező emberekhez, széles társadalmi réteghez szólt Orbán Viktor miniszterelnök keddi, a kormány eddigi száznapos tevékenységét értékelő beszédében – állapították meg az MTI által megkérdezett politológusok.

MNO
2010. 09. 07. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője szerint Orbán Viktor beszédében a kormányprogramból ismert pontokat igyekezett „kipipálni”, a beszéd alatt pedig olyan, korábban bevezetett szófordulatok köszöntek vissza, mint például a nemzeti együttműködés rendszere, míg újdonságként az „utópia” és a „valóság” fogalmak szolgálhattak. Az utópiákkal való leszámolás gondolata egyébként illeszkedik a miniszterelnök által már eddig is hangoztatott „józan ész” politikájához – fűzte hozzá az elemző, aki szerint a „realitásokkal való szembenézés, a kijózanodás” hangsúlyozása egyfajta „finom hangolást, figyelmeztetést is jelenthet” az eltelt száz naptól csodát váró embereknek. Szomszéd kiemelte: Orbán vigyázott arra, hogy ne „idegenítsen el egyetlen szavazói csoportot sem az önkormányzati választások előtt”. A kormányfő célja továbbra is az, hogy a „változást mutassa fel az előző időszakhoz képest”, a későbbi változásokhoz ugyanis elengedhetetlen lesz a társadalmi bizalom és a hitelesség megtartása – mutatott rá a Nézőpont Intézet munkatársa.

A legkülönbözőbb szavazók figyelmét is fölkeltette a beszéd

Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője úgy látja, hogy a kormányfői beszéd a legkülönbözőbb attitűdökkel rendelkező szavazók figyelmét is hatékonyan fel tudta kelteni, ugyanakkor retorikai teljesítményként elmaradt Orbán Viktor beszédeinek átlagos színvonalától. A miniszterelnök értékelőjében „feltűnően sok ismétlés, illetve minden funkciót nélkülöző visszakanyarodás volt, ami törést jelent a korábbi beszédek hagyományos dinamizmusában, közönséget lelkesítő egyszerűségében” – fűzte hozzá. Filippov úgy fogalmazott: a miniszterelnök beszédében elismerte, hogy az eddigi „kis dolgok politikája nem hatolt a nemzetgazdasági problémák mélyére”. A Progresszív Intézet munkatársa szerint az „igazán érdekes kérdés” az lesz, hogy a kormány hozzálát-e végre a „választók komoly tömegeinek érdeksérelmével járó nagy dolgok politikájához” is az önkormányzati választások után.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.