Orbán az EU keleti partnerségi programjáról tárgyal

Magyarország integrációs tapasztalatainak átadása, a moldovai–uniós szabadkereskedelmi övezet létrehozása és a kétoldalú gazdasági kapcsolatok témája egyaránt szerepel Orbán Viktor hétfőn elkezdődött chisinaui tárgyalásain.• A moldovai fővárosban kezd tárgyalásokat Orbán Viktor

MNO
2010. 10. 25. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök délben érkezett a Moldovai Köztársaság fővárosába, ahol tárgyal Vladimir Filat kormányfővel és Mihai Ghimpu parlamenti elnökkel (az ország ideiglenes államfőjével). A megbeszélések középpontjában az EU keleti partnerségi programja áll majd. Szó lesz a moldovai–magyar együttműködés elmélyítésének lehetőségeiről. A megbeszélések után a két miniszterelnök közös sajtótájékoztatót tart.

Látogatás az uniós elnökség jegyében

Moldova a vízumliberalizáció és a szabadkereskedelmi megállapodás kérdésének a megoldásában egyaránt számít az Európai Unió elnöki tisztét betölteni készülő Magyarország segítségére, így ez a két téma jelentős hangsúllyal szerepel Orbán Viktor hétfői chisinaui tárgyalásain. Varga György magyar nagykövet hétfőn Chisinauban elmondta: Magyarország leendő európai uniós elnökségére való tekintettel a miniszterelnök meglátogatja az EU szomszédságpolitikájában, keleti partnerségében érintett országokat. Ennek keretében Magyarország kétoldalú érdekeit is érvényesíteni tudja, aktivizálhatja azokat a hagyományosan jó kapcsolatokat, amelyeket a FÁK nyugati térségében alakított ki, erre építve dolgozhat a 2011-es EU-elnökség idején – fejtette ki a nagykövet.

Moldovának két fő törekvése van, amelyet éppen a magyar elnökség idején szeretne érvényesíteni. Az egyik a Moldova és az EU közötti vízumliberalizáció ügye, ehhez szeretne egyfajta „útitervet” kapni az integrációs szervezettől, olyat, amely meghatározza, hogy milyen lépéseken keresztül lehet eljutni a majdani teljes vízummentességig.

Chisinau számára rendkívül fontos az EU-val kötendő szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások megkezdése. Ehhez Brüsszel még nem adott mandátumot saját tárgyaló csapatának. Elképzelhető azonban, hogy az év végéig, még a belga elnökség alatt megszerezhető ez a mandátum, amely alapján a magyar elnökség idején megindulhatnak az említett szabadkereskedelmi tárgyalások – mondta a magyar nagykövet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.