Több lehetőség közül is választhatnak a fővárosi hajléktalanok

Folyamatosan tájékoztatják a kiemelt budapesti aluljárókban életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanokat a jövőbeni elhelyezési lehetőségekről – mondta Győri Péter, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek (BMSZKI) szakmai igazgatója hétfőn.

MNO
2010. 11. 08. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utcai szociális szolgálatok szerint 100-120 ember tartózkodik életvitelszerűen a főváros kiemelt aluljáróiban; a héten felkeresik őket, és tájékoztatást adnak az elhelyezési lehetőségekről – közölte Győri Péter.

A főpolgármester a múlt héten közölte, hogy december 15-éig rendet kíván tenni a főváros kiemelt aluljáróiban. Tarlós István az érintett helyszínek között említette a Blaha Lujza teret, az Astoriát, a Ferenciek terét, a Nagyvárad teret, a Batthyány teret, a Nyugati, a Déli, a Keleti, a Kelenföldi pályaudvart, a Móricz Zsigmond körteret, az Örs vezér terét és a Flórián teret.

Tarlós azt mondta, hogy a „társadalmi megbékélési program” jegyében megpróbálja koordinálni több intézmény – köztük a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Belügyminisztérium, a MÁV, a fővárosi közszolgáltató cégek és a hajléktalanok ellátásával megbízott BMSZKI – tevékenységét. Közlése szerint ezt annak érdekében teszi, hogy „a városban a biztonság növekedjék”, valamint azért, hogy a tél folyamán közvetlen veszélybe került emberekről gondoskodjanak. A rövid távú cél az, hogy ne tartózkodjanak életvitelszerűen hajléktalanok az aluljárókban és a frekventált közterületeken – hangsúlyozta a főpolgármester.

Győri Péter, a BMSZKI szakmai igazgatója elmondta, hogy az alternatív lehetőségek között szerepel: támogatott lakhatás, fizetős szállás, éjjeli szállás, idősotthoni vagy páros elhelyezés. Ezt a 100-120 embert „tisztességesen” el tudják majd helyezni, ha ők ezt kívánják – jegyezte meg. Az eddigi beszélgetések során ezek az emberek leginkább a támogatott lakhatást és a páros elhelyezést jelölték meg számukra megfelelőnek. Vannak olyanok, akik nem biztosak abban, hogy lesz valami változás, és vannak olyanok, akik azt mondták: kivárnak, és majd, ha kell, „odébb mennek” – mondta Győri Péter.

Az igazgató szólt arról, hogy november elsején elkezdődött a hajléktalanok téli ellátása. Budapesten összesen hatezer férőhely van, amelyből 1500 az éjjeli menedék. Mint elmondta, november elsejétől kezdődően ötszázzal növelték a férőhelyek számát, és a hajléktalanellátó szervezetek vállalják, hogy ha szükséges 110-120 százalékos telítettséggel is üzemeltetik a hajléktalanszállókat.

Győri megemlítette, hogy noha még nincs hideg, október elejétől tele voltak az éjjeli menedékhelyek. A nappali melegedők már hétvégén is nyitva állnak: szombaton és vasárnap, illetve ünnepnapokon öt nappali melegedő tart nyitva, s azok március 31-ig folyamatosan üzemelnek. A szakmai igazgató elmondta, hogy az elmúlt években a téli időszakban a budapesti közterületeken mintegy félszáz ember szenvedett fagyhalált. Ez nagyjából stabil szám, de a nem közterületen megfagyott emberek száma folyamatosan növekszik, évente országosan 300-400 embert veszti így életét – mondta Győri, hozzátéve, hogy nagy részük magára maradt idős ember.

Közlése szerint a fővárosban mintegy háromezer ember él közterületen, jó részük beteg vagy idős. Több százan nagyon súlyos helyzetben vannak, s ők „nagyon nehezen megmozdíthatók” – mondta Győri Péter, hozzátéve, hogy számukra kórházi vagy idősotthoni elhelyezést ajánlanának a télre.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.