Hörcsik Richárd fideszes képviselő annak kapcsán, hogy egy évvel ezelőtt lépett hatályba a lisszaboni szerződés, azt mondta: soros elnökként Magyarország legfontosabb feladata lesz „az új intézményrendszer egyensúlyi kialakítása”. A tavaly létrehozott új intézményrendszer teljes mértékben csak a magyar elnökség alatt kezdi meg működését – hívta fel a figyelmet.
Németh Zsolt külügyi államtitkár az elhangzottakra reagálva arról beszélt, hogy a lisszaboni szerződés adja a magyar EU-elnökség keretét, „mi leszünk az első lisszaboni elnökség”, másrészt Magyarországnak kell majd a szerződés végrehajtásából fakadóan sok feladatot elvégeznie. Mint fogalmazott, komoly feladat lesz „bejáratni” az új intézményeket. Mi azon az állásponton vagyunk, hogy ennek az intézményi rendnek egy vezérelve kell hogy legyen: a közösségi módszer határozza meg az unió működését – jelentette ki.
KDNP: Sopron a leghűségesebb város
A KDNP-s Firtl Mátyás arra a trianoni szerződés utáni, 1921. decemberi népszavazásra emlékezett, amelyen a soproniak kinyilvánították, hogy magyarok, és amely miatt az első Orbán-kormány a hűség napjává tette december 14-ét.
Támogatni kell a helyi közösségeket
A helyi közösség szerepe a vörösiszap-katasztrófa után címmel elmondott felszólalásában Kaufer Virág (LMP) azokról a rehabilitációs teendőkről beszélt, amelyeknek a helyi társadalmak belső sérüléseit kell orvosolniuk. Úgy ítélte meg, végzetesen kevés figyelem jut a helyi közösségek működésének támogatására. Kezdeményezte, a kormány mérje fel a katasztrófa sújtotta közösségek állapotát, készítsen stratégiát a helyi közösségek rehabilitációjáért és fejlesztéséért, támogassa a civil kezdeményezéseket.
Tállai András államtitkár egyetértett azzal, hogy a károsultak lelki bántalmait, pénzben nem kifejezhető sérelmeit is kezelni kell. Mint mondta, a katasztrófavédelem már az első napokban prevenciós központot hozott létre, a karitatív szervezetek fontos munkát végeztek, és szerdán nyílik meg a Veszprém megyei védelmi bizottság által létrehozott szűrőközpont Devecserben.
Megfontoltabb energiapolitikát akar az MSZP
Megfontoltabb energiapolitika képviseletére szólította fel a kormányt a szocialista Kovács Tibor (MSZP), aki szerint a mostani kabinet eltérni látszik attól az energiakoncepciótól, amelynek legfontosabb céljaiban konszenzus volt. Aggodalomra ad okot, miért akarja a Fidesz a felére csökkenteni a stratégiai földgázkészleteket – mondta a képviselő, aki úgy értékelte: egy frissen elfogadott törvény erősíti az orosz földgázfüggőséget, és egy most benyújtott javaslat a távhőellátás biztonságát veszélyezteti egyes városokban. A 200 oldalas energetikai csomag áttanulmányozására mindössze egy napja van a parlamentnek – sérelmezte. Kijelentette: tudomásul kell venni, hogy Magyarország nem energetikai nagyhatalom, megfontolt energiapolitikával kell biztosítani a gazdaság és az emberek energiabiztonságát.
Fónagy János államtitkár kijelentette: a kormány elkötelezett az energiaellátás biztonságának garantálása, valamint az energiafogyasztók terheinek lehető legalacsonyabb szinten tartása mellett. A biztonsági földgázkészlettel kapcsolatban azt mondta, a készletezési kötelezettség túlzott mértékűnek és merevnek bizonyult, ezáltal a fogyasztóknak indokolatlan többletköltségeket okoz, indokolt volt hát a változtatás. Kiállt az egyéb, tervezett szabályozási változások kedvező hatásai mellett.
Jobbik: „terror Fehérváron”
A jobbikos Mirkóczki Ádám az iskolai erőszak elharapódzásáról beszélt, példaként a székesfehérvári Szent István Szakközépiskolát említve, amely – mint mondta – ékes bizonyítéka „a következmények nélküli, liberális oktatáspolitikának és az erőltetett integráció totális csőjének, valamint a törvényen kívül elhelyezkedő cigányság tabuként kezelésének”. Azt mondta, az itt bevezetett felzárkóztató képzésben szinte kizárólag cigányok vesznek részt, de a képzés nem a tanulásról szól, a bűnözés és az erőszak mindennapossá vált az intézményben, a szülők elmondása szerint a romák terrorban tartanak mindenkit.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár elismerte, sajnálatos és gyakran előforduló jelenség az iskolai agresszió, amelyet a kormány elítél. A konkrét esettel kapcsolatban elmondta, az önkormányzat és a rendőrség együttműködik, próbál helytállni. Kijelentette, az oktatásirányítás alapvető törekvése, hogy a nehezen kezelhető gyerekeket kis létszámú osztályban neveljék, ahol az egyéni bánásmód biztosított. Hozzátette, a nevelés, a viselkedés szabályait törvényben akarják szabályozni. A büntetés azért fontos évszázadok óta, mert üzen a közösségnek is, mit szabad és mit nem – értékelte az államtitkár, aki kiállt amellett, hogy a helyes cselekedetet jutalmazzák, a helytelent pedig büntessék meg.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.