Csongrádban, Békésben és Bács-Kiskunban a víz az úr

A belvíz elleni védekezésben elsősorban Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyében látnak el feladatokat a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok és a tűzoltóságok – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden.

MNO
2010. 12. 07. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Győr-Moson-Sopron megyei Bőny határában gátat építettek a község lakói, mert az idén már harmadszor fenyegeti őket elöntéssel a Cuhai-Bakony-ér – írta keddi számában a Kisalföld. A lap közlése szerint a kiöntött Cuhai-Bakony-ér vize tavasszal kétszer „mosta meg” a faluszéli utcákat, s alig egy hete ismét árad. Muraközi László polgármester „kihirdette” a bőnyi veszélyhelyzetet, és a település védekezni kezdett. Szakemberek bevonásával több mint egy kilométeres védvonalat építettek a határban, hogy megóvják a falut. A gát 4,5-5 millió forintba kerül, amelyet központi forrásból finanszírozhatnak, erre ígéretet kaptak. (MTI)


Hétfőn 167 szivattyútelep és 20 szállítószivattyú dolgozott az országban és összesen 29,5 millió köbméter belvizet emeltek át a befogadókba. Jelenleg 47 belvíztározóban 55,1 millió köbméter belvizet tárolnak. A vízzel borított csaknem 250 ezer hektárból 136 ezer hektárnyi terület szántóföld. (A hétvégén 224 ezer hektár volt víz alatt.) Bács-Kiskun megyében nincs megközelíthetetlen település, működik az ivóvíz-szolgáltatás, a szennyvízelvezetés, problémamentes az energiaellátás, a hírközlés és a postai szolgáltatás. Itt 113-an vesznek részt a védekezésben 21 géppel, 23 szivattyúval és ezer homokzsákkal. A megyében hétfő óta három településen elsőfokú, tíz településen másodfokú belvízvédelmi készültség van érvényben.

Békés megyében 28 településen védekeznek a belvíz ellen: 3 településen elsőfokú, 18 helyen másodfokú, 7 településen harmadfokú védekezési szint van érvényben. A megyében hétfőn javult a helyzet, mivel nem hullott csapadék. A tűzoltóság két településen végzett szivattyúzási feladatokat, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság nyolc irodája végezte a belvíz elleni védekezés koordinációját. Gyomaendrődön, Kétsopronyban, Körösladányban, Vésztőn, Mezőhegyesen összesen 10, közepes teljesítményű szivattyú működik folyamatosan a belvíz elvezetésére.

Csongrád megyében az elmúlt napokban ugrásszerűen nőtt azon települések száma, ahol a belvíz ellen védekezni kellett. Hétfőn 34 településen volt elrendelt védekezési fokozat: 16 elsőfokú, 16 másodfokú, 2 harmadfokú. Az érintett városokban, községekben az önkormányzatok a saját műszaki csoportjukra és az önkormányzatoknál dolgozó, közcélú foglalkoztatásban részt vevő emberekre támaszkodnak. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság 12 mobilszivattyút, továbbá 12 500 homokzsákot adott az önkormányzatok védekezésének segítésére – zárul az OKF közleménye.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.