Mandur László arról beszélt, hogy a kormánypártok elképesztő elszántsággal igyekeznek felszámolni a médiavilág szabadságát. Felidézte a médiahatósági rendszer létrehozását, s azt mondta, hogy közmédiumokból fideszes pártmédiumokat faragtak. Szóvá tette az írott és online sajtóra kiróható, nagy összegű azonnali büntetéseket, ezzel álláspontja szerint „kényük szerint” bármely újságot, televíziót, internetes blogot bedarálhatnak. Mi a kormány audiovizuális politikája, hogy egy politikai erő kezébe adja a média sorsát? Miért csinálnak pártmédiumokat a közmédiumokból? – sorolta a kérdéseit.
Nyitrai Zsolt államtitkár válaszában kiemelte: az ellenzék – különösen az MSZP – az elmúlt hetekben hetet-havat összehordott, nagyon sokszor csúsztattak és riogattak. Van egy diszkrét bája, amikor az MSZP képviselői médiadiktatúrát vizionálnak – fogalmazott, hozzátéve: az elmúlt nyolc évben a közmédiát pazarlás, átláthatatlanság és működésképtelenség jellemezte. Ezt az új többség fel akarja és fel fogja számolni – szögezte le. Megjegyezte: eszerint a szocialisták nem támogatják a kiskorúak védelmét, a magyar zenei kvótát, az átlátható működést és gazdálkodást, s azt, hogy az EU-s irányelvet átültessék a médiatörvénybe. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament viszont 228 igen, 98 nem szavazattal jóváhagyta.
A Fidesz az elmúlt nyolc év külügyi visszaéléseiről
Gruber Attila az elmúlt nyolc év kormányzati visszaéléseiről kérdezte a külügyi tárca képviselőjét. Felidézte, hogy a moszkvai külképviselet értékét több millió dollárra többre becsülték 17 éve, mint amennyiért a szocialisták végül eladták. Mikor lesz megismerhető a vizsgálat eredménye? – kérdezte. Arra is kíváncsi volt, hogy a New York-kal szembeni adótartozás tisztázására milyen lépéseket tesznek, illetve, hogy a ferihegyi kormányváró ügyében a Malév egy évvel ezelőtti tartozásai érvényesítésére hogyhogy most tesz kísérletet?
Németh Zsolt külügyi államtitkár azt mondta, a New York-i képviseletek adótartozását húsz éven át vitatták, nemzetközi jogi normákkal ellentétesnek tartották, diplomáciai úton kísérelték meg rendezését. Azonban 2009-ben a külügyi tárca feladva az elvi álláspontot, azt mondta, meg kell egyezni, ezért egy kinti adótanácsadó irodát bíztak meg aránytalanul magas sikerdíjért. Ez a közbeszerzés mellőzésével történt, s a kötelezettség vállalásra a jogszabályokkal ellentétesen került sor. Az adótartozás ügye továbbra sem rendezett, az ügy körülményei miatt büntetőfeljelentést tettek novemberben az iroda megbízása és a sikerdíj mértéke miatt.
A ferihegyi kormányváró igénybevételével kapcsolatos szabálytalanságokról a helyzet tisztázására belső ellenőrzést indítottak. Kifejtette: 23,5 millió forintot fizettek ki szabálytalan módon, és tavaly egy 60,3 millió forintos követelés teljesítését ismerte el az előző kormányzat, a kifizetés és elismerés miatt szintén feljelentés tettek novemberben. A moszkvai ügy kapcsán az eljárás szintén folyamatban van – jelezte. A képviselő a választ elfogadta.
Jobbik: nem szereznek érvényt a törvényeknek az illetékes szervek
Bertha Szilvia arról beszélt, hogy a törvényeknek nem szereznek érvényt az illetékes szervek. Példaként saját települését, Isaszeget hozta fel, ahol szinte mindenütt vannak olyan családok, akik megkeserítik az ott élők életét. A panaszosokat azonban egyik hivataltól a másikig küldözgetik – mondta, hozzátéve: a tapasztalatok szerint a meghozott intézkedések nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket.
Kontrát Károly belügyi államtitkár válaszában azt mondta, hogy a kormány kiemelte feladatként kezeli a rend helyreállítását, az állampolgárok biztonságérzetének javítását. Megerősítették a pedagógusok büntetőjogi védelmét, elfogadták a három csapás törvényét, számos szigorítást fogadtak el a büntetőtörvénykönyvben. Szigorították a szabálysértési törvényt is – jegyezte meg, hozzátéve: jövőre négy és fél milliárddal több jut az igazságszolgáltatás munkájára mint tavaly, és 4200-al több rendőr fog szolgálatot teljesíteni. Biztosítani kívánják, hogy a törvények mindenkire egyformán vonatkozzanak, senki nem állhat a törvények fölött – jelentette ki. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament viszont 215 igen, 54 nem és 42 tartózkodással jóváhagyta azt.
Az LMP a kolontári katasztrófa utáni mezőgazdasági helyreállításról
Szabó Rebeka a kolontári katasztrófa utáni helyi gazdasági fejlesztésekről érdeklődött. Közölte: legalább ezer hektárt borít vörösiszap a térségben, és nem tudni milyen stratégiát követ a kormány a későbbi mezőgazdasági termelés szempontjából. Szerinte a lágyszárú ipari és energianövények termesztése a helyi kultúrához jobban illeszkedne, mint a fásszárúak, ami a jelenlegi információk szerint prioritást élvezne. Milyen kártérítésekre számíthatnak az ottélők? – kérdezte.
Ángyán József államtitkár szerint kósza hírek áldozata lett a politikus. Az állam valamennyi katasztrófa okozta kárt megtéríti, a munka koordinálására miniszteri biztost neveztek ki, a terület további hasznosításáról annak mentesítése után döntenek. Arra várnak választ, az érintettek megtartják-e földjüket, értékesítik-e az államnak, vagy csereföldet kérnek. Tény, hogy az élelmiszertermelést korlátozni kívánják a területen – jelezte. Célszerű energetikai növénytermesztési bázist, a biomassza felhasználását kutató és megteremtő kísérleti területet kialakítani – fűzte hozzá. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament viszont 306 igen és 18 nem, 2 tartózkodással elfogadta azt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.