Figyelmeztető táblák a mozgóárusok miatt

Az alföldi települések hónapról hónapra újabb lépéseket tesznek a házalók ellen. Legutóbb éppen Mezőberényben döntöttek úgy, hogy egyebek mellett a település hirdetőtábláin figyelmeztetnek mindenkit, kerüljék el a gyakran veszélyes és tisztességtelen „mozgóárusokat”.

MNO
2010. 12. 09. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tisztességtelen házalók és a mozgóárusítás mögé bújó besurranók trükkjei időről időre a nyilvánosság érdeklődésének középpontjába kerülnek, ám ennek ellenére mégis újra megtörténik a baj. Nem is véletlen, hogy egyre több megyei településen tesznek a tilosban járók ellen. Legutóbb éppen Mezőberényben döntöttek úgy, hogy a város hirdetőtábláin, a helyi honlapon, illetve újságban figyelmeztetnek a gyakran súlyos károkat okozó házalókra, valamint a tevékenységet színlelő besurranókra.

Eredetileg kifejezetten a házalás tiltását célzó javaslat készítésében gondolkodtam. Szerettük volna, ha már a városnévtáblánál szerepel, hogy Mezőberényben tilos ez a tevékenység. Bár az intézkedést már több hazai településen megtették, úgy tűnik, hogy a jelenlegi jogrendszer erre nem ad lehetőséget — nyilatkozta a beol.hu-nak Siklósi István polgármester. Ezt ellensúlyozva, a már említett közleménnyel az önkormányzat felhívja a figyelmet, hogy mire kell odafigyelni, mit írnak elő a jogszabályok, ha valakihez házalók kopogtatnak be. Üzleten kívüli kereskedés céljából az árusok este hét és reggel 9 óra között csak akkor kereshetnek fel valakit, ha ehhez a lehetséges vevő előzetesen hozzájárult. Az önkormányzat nem ad ki senkinek engedélyt a házaló kereskedéshez, aki rájuk hivatkozik, az biztosan félre akarja vezetni az embereket.

A közleményben kitérnek arra is, hogy az eladó köteles a személyazonosságát, és ha nem a saját nevében jár el, a képviseleti jogosultságát igazolni. Ha vásárlásra kerül a sor, az árusnak kötelessége a jótállási jegyet vagy a jótállásról szóló tájékoztatást és magyar nyelvű használati útmutatót átadni.

Végegyházának jól bevált „saját” házalói vannak, egy férj és feleség a környékből. Ruhaneműt árusítanak, a visszajelzések szerint jó áron, és viszonylag jó minőségben. Az önkormányzat félévente hosszabbítja meg az engedélyüket. Már mindenki ismeri őket a faluban, tudják a helyiek, hogy árusítanak, nem más célból csöngetnek be. Általában kéthetente jönnek, így, ha valakinek a termékkel akad problémája, a „garanciát” is érvényesítheti — mondta a megyei internetes oldalnak Varchó István polgármester. Előfordult, hogy mások is megjelentek a faluban házalni. A településen hamar híre ment az engedély nélkül kopogtató idegeneknek. A faluőrök ezért kikísérték őket a faluból és megvárták, amíg elmennek.

Kormányrendelet szerint a vevő lakásán, munkahelyén vagy a manapság divatos utazásokon megszületett ügyletekre kötött szerződéstől a vevő nyolc napon belül elállhat. Az elállási jogot a termék kézhez vételétől számított nyolc, míg a szerződéstől a szerződéskötéstől eltelt nyolc munkanap elteltéig gyakorolhatja, ami némi lehetőséget ad a vásárlóknak.

(beol.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.