Kovács Lászlóként sem lágyította meg az ügyész szívét

Súlyosítaná az ügyészség Hajdú László első fokon kiszabott büntetését. A vádhatóság szerint a férfi neve nem véletlenül került összefüggésbe a móri vérengzéssel. A védelem korábbi súlyos eljárási hibákra hívta fel a figyelmet, és újra első fokon tárgyalná a vádlott ügyeit.• Elkezdődött Hajdú László másodfokú büntetőpere + Képriport

Csibra Tibor
2010. 12. 02. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utolsó felvonáshoz érkezett a korábban a nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablással társtettesként vádolt Hajdú László megismételt büntetőpere, csütörtökön a vád és a védelem összegezte perbeszédeiben a bizonyítékokat a Fővárosi Ítélőtáblán. Bár Hajdút – aki nemrég Kovácsra változtatta nevét – az ügyészség immár nem vádolja a móri vérengzéssel, a hatóság mégis az első fokon kiszabott 17 évnyi fegyházbüntetésének súlyosítását kérte a bíróságtól. Az európai kriminalisztika történetében egyedülálló bűncselekmény vizsgálatát számos botrány és fiaskó kísérte, a terhelt elleni eljárást kétszer is lefolytatták, ugyanakkor szakemberek nem zárják ki, hogy Hajdú ügye újra visszakerülhet első fokra.

A Fellebbviteli Főügyészség képviselője a Móron elkövetett mészárlás bizonyítékaival kezdte csütörtöki vádbeszédét. A hatóság szerint a nyomozáskor nem volt alaptalan az az elképzelés, hogy Hajdú Lászlónak és Kaiser Edének köze lehet a bűncselekményhez. Kaisert számos tanú felismerni vélte, társa pedig kiképzést kapott a francia idegenlégióban, és gépfegyvere is volt. A Fővárosi Bíróság első fokon mindkét vádlottról kimondta, hogy nem ők követték el a móri bankrablást, de az a határozat csak akkor emelkedik jogerőre, ha a fentieket az ítélőtábla is megállapítja. Ez az egyik oka annak, hogy Hajdú esetében újra ismertetni kell a móri aktákat. A másik, hogy a nyolc évvel ezelőtti mészárlás helyszínelése után nyilatkozó szakértők nyilatkozataiban több helyütt más megállapítások vannak, mint amiket ugyanazok a szakemberek a valódi elkövetők, Nagy László és Weiszdorn Róbert elfogása után tettek. Érdekes ellentmondás, hogy a szakértők utóbbi esetben már nem folytattak újabb vizsgálatokat, hanem a korábbi irataikra támaszkodtak, a két páros tevékenységéről azonban mégis lényeges különbségek vannak bennük.

Ismert, Kaiser Edét tényleges életfogytiglanra ítélte a Fővárosi Bíróság a móri ügy miatt, az akkori indokolás szerint ő lőtte le a bank biztonsági őrét, majd ő állt az ajtóban, és küldte el műszaki hibára hivatkozva az ügyfeleket. A Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta a verdiktet. Hajdú Lászlóról nem sikerült bebizonyítani, hogy ő volt a móri mészáros, de neki tulajdonították a fegyverek beszerzését, ezt egybevetve egyéb bűncselekményeivel, 15 évet kapott. Az ítélőtábla ezt a döntést hatályon kívül helyezte, és új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot. A megismételt büntetőper már úgy ért véget, hogy elfogták a valódi tetteseket, Nagyot és Weiszdornt.

Hajdú büntetését mégis súlyosította Szebeni László tanácsa, és – többnyire Kaiserrel együtt elkövetett – más fegyveres rablásaiért 17 évet kapott. Ezek egyike egy budaörsi támadás, mikor Kaiser – állítása szerint véletlenül – meglőtt egy pénzszállítót, aki életveszélyesen megsérült. A pisztoly Hajdúé volt korábban, és a vádlott társával együtt úgy vallott, hogy hónapokkal korábban, még a rablás kitervelése előtt adta azt Kaisernek. A két férfi egyezően nyilatkozott az esetről, pedig akkor már előzetesben voltak, így nem tudtak összebeszélni. A Fővárosi Bíróságon hozott elsőfokú ítélet egyszerűen nem említette a vallomásokat, holott azokat a jegyzőkönyvekben rögzítették. A jogszabályok szerint a bizonyítékokat a bíróság mérlegeli, de minden esetben meg kell indokolnia, hogy mit és miért sorol azok közé, illetve milyen indokkal zár ki.

A fegyver átadásáról az elsőfokú döntés kimondta, hogy Hajdú azt közvetlenül a pénzszállító elleni támadás előtt adta Kaisernek, de nem tudni, a megállapításnak mi az alapja. Hajdút ezért továbbra is társtettesként elkövetett emberölési kísérlettel vádolják. Az ügyészség szerint korábbi bűnöző életmódja is indokolja 17 évnyi büntetésének súlyosítását. A védelem szerint az elsőfokú határozat megalapozatlan, iratellenes, ezért elsősorban a döntés hatályon kívül helyezésére, illetve a büntetés enyhítésére tett javaslatot. Hajdú László ügyében január 20-án hirdet ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.