A tájékoztatás szerint ezzel az emelkedéssel az idei legnagyobb elöntés alakult ki az igazgatóság működési területén. A lehullott jelentős mennyiségű csapadék hatására a Körkövizig tíz belvízvédelmi szakaszából péntekre már eggyel több, összesen három területen védekeznek a legmagasabb készültségi szint mellett. A többi szakaszon másod-, illetve elsőfokú a riasztás. A 21 éjjel-nappal működő szivattyútelep 24 óra alatt 4,5 millió köbméter vizet emelt át a főbefogadó folyókba.
Dankó Béla, Kondoros polgármestere (Fidesz) pénteki sajtótájékoztatóján azt emelt ki, hogy sajnos a közép-békési térségben rendkívül nehéz szembeszállni a bel- és külterületeken felhalmozódott belvízzel. Mint mondta, például Kondoros nagyközségben már az összes vízelvezető csatorna megtelt, sőt a nagyközség mezőgazdasági területeinek 40 százalékát is víz borítja. A polgármester, aki egyben a térség országgyűlési képviselője is, hozzátette: attól tartanak a szakemberek, hogy idén télen, illetve jövő tavaszra hasonló belvízi katasztrófa alakulhat ki, mint 1999–2000-ben, amikor csak Kondoroson 271 millió forintba került a védekezés és az ingatlanokban keletkezett károk enyhítése. A politikus jelezte, hogy kérdést kíván feltenni az érintett tárcák vezetőinek a parlamentben, miként lehetne elkerülni a tíz évvel ezelőtti hasonló károk kialakulását.
A képviselő szerint nincs megoldva a belvízelvezetés, hiszen a Maros folyó egykori medrei egyfajta vízgyűjtőként is funkcionálnak, ám a meglévő csatornák nem képesek elvezetni a térségből az így összegyűlt a vizet. Kondorosról például Szarvas–Békésszentandrás irányában szokták levezetni a belvizet, ám Békésszentandrásnál csak most üzemeltek be a meglévők mellé további hat mobil átemelő szivattyút a Szarvas–Békésszentandrási holtághoz.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.